úterý, 08 prosinec 2020 09:30

„Kdyby čtyři klarinety“ libereckého divadelního orchestru online

Autor:

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy nezaostalo za ostatními kulturními organizacemi a také připravilo adventní program online. Na prvním z adventních online koncertů DFXŠ se představila kompletní klarinetová sekce orchestru divadla – klarinetové kvarteto ve složení Kryštof Křemenák, Jan Pařík, Graziano Sanvito a Aleš Tvrdík. Umělci sestavili program z úprav operních děl aktuálního repertoáru liberecké opery, například z Mozartova Dona Giovanniho či Bizetových Lovců perel, nebo též z populární klasiky v podobě Gershwinovy písně Summertime. Zhruba dvacetiminutový stream lze sledovat zde.

 

1

 

Nápad uspořádat online koncert z Divadla F. X. Šaldy v době uzavření kvůli pandemii vznikl z iniciativy klarinetisty Jana Paříka. „Podobně jsme přiblížili kulturu našim posluchačům již na jaře, kdy musela být divadla též zavřená. V té době jsme natočili a nechali si sestříhat dvě krátká hudební videa. A tak vznikl nápad udělat divadelní klarinetové kvarteto. Navrhl jsem letos na podzim tehdejšímu šéfovi opery Martinu Doubravskému tuto myšlenku, který ji uvedl v život, navrhl divadlu tuto akci a nové vedení opery v čele s Lindou Keprtovou to přijalo a vymyslelo projekt Advent s Divadlem F. X. Šaldy,“ uvádí Jan Pařík a doplňuje, že na adventním projektu se podílejí všechny divadelní soubory. Balet se svou Vánoční koledou, činohra uvede představení Mikve a opera přispěje programem nazvaným „Jen ve zpěvu“.

 

3

 

Hráči klarinetové sekce myšlenku takto si zahrát přivítali a podpořili. „Jim patří velký dík, stejně jako celému vedení divadla a technickým složkám, které se na tomto koncertu podíleli. Takže za přísných opatření, která nařízení vlády umožňovala, jsme tento projekt uskutečnili,“ pokračuje Jan Pařík a dodává, že realizace projektu v této době nebyla jednoduchá. Po dlouhé pauze nemohli jen přijít a okamžitě hrát, ale museli s kolegy také zkoušet. „Soubor, ať už komorní či orchestr, se musí sehrát, sžít. A to i z důvodu, abychom si ujasnili interpretaci a podobně. O tom se na zkouškách vedou diskuze, ale jsme fajn kolegové a dokážeme udělat kompromisy či máme i shodu na určité věci. Je to skvělá skupina, se kterou se setkáváme i mimo divadlo,“ vyznává se hudebník s tím, že program koncertu kvarteto koncipovalo z operních aranží, a to s ohledem na současný repertoár divadla. Dvě úpravy udělal právě člen kvarteta Graziano Sanvito.

 

2

 

Všichni čtyři klarinetisté jsou v současné době členy orchestru Divadla F. X. Šaldy a zároveň učí na základních uměleckých školách nebo na Konzervatoři v Teplicích.

 

Foto: Fb Divadla F. X. Šaldy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.