neděle, 06 prosinec 2020 08:40

Advent Slovenské filharmonie s publikem i online

Autor:

Slovenská filharmonie pro své abonenty a návštěvníky webu připravila na advent několik hudebních zážitků, které se uskuteční v Koncertní síni orchestru. V ní bude moci usednout polovina publika a ostatním budou k dispozici živé přenosy na stream.filharmonia.sk. Po pátečním hudebním setkání Slovenského komorního orchestru jsou na řadě ještě koncerty dnes, 8., 11., 13., 17., 19. a 22. prosince.

 

1-SF-ilustracna-fotka-janflukas

 

Dnešní koncert nabídne recitál slovenského varhaníka, pedagoga a dlouholetého iniciátora Varhanních koncertů pod pyramidou Imricha Szabó. „Program zostavený diel z Bacha, Liszta, Widora a ďalších uvedie v Slovenskej filharmónii na kráľovskom nástroji, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku,“ uvádějí pořadatelé. Program začne v 16 hodin.

 

2-Imrich-Szabo-koncert-612-2020-fotoBrenkus

 

Na úterním koncertu, který začne v 19 hodin, zazní repertoár pro flétnu a kytaru v interpretaci člena filharmonie flétnisty Tomáše Janošíka a kytaristy Martina Krajča.

Slovenský dirigent Juraj Valčuha, hudební ředitel Teatro San Carlo v Neapoli a první hostující dirigent Konzerthausorchestru v Berlíně, patří k pravidelným hostům Slovenské filharmonie. K ní se v pátek 11. prosince od 19 hodin přidá Slovenský filharmonický sbor a se sopranistkou Evou Hornyákovou pod taktovkou Juraje Valčuhy přednesou Beethovenovu hudbu k tragédii Johanna Wolfganga Goetheho Egmont op. 84 a v druhé polovině zazní Gloria Francise Poulenca.

 

4-Valcuha--janflukas-foto-ku-koncertu-11-12-2020-

 

„Ďalší Adventný koncert zaznie v nedeľu 13. decembra v interpretácii Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel), Speváckeho zboru Lúčnica (zbormajsterka Elena Matúšová) a poprednej mladej slovenskej sopranistky Slávky Zámečníkovej, ktorá sa od aktuálnej sezóny stala sólistkou Viedenskej štátnej opery. Program z diel Johanna Sebastiana Bacha, Franza Schuberta, Mikuláša Schneidera-Trnavského doplní Magnificat pre soprán, miešaný zbor a orchester súčasného anglického skladateľa Johna Ruttera. Dielo zaznelo v premiére v newyorskej Carnegie Hall roku 1990,“ představují koncert, který začne v 16 hodin, pořadatelé.

 

5-Slavka-Zamecnikova--janflukas-koncert-13-12-2020

 

Vánoční koncert předního slovenského orchestru zazní pod taktovkou nového šéfdirigenta Daniela Raiskina ve čtvrtek 17. prosince od 19 hodin. „Vo vianočne ladenom programe nebudú chýbať hudobné prskavky – miniatúra Jazda saní Fredericka Deliusa, Vianočná predohra nemeckého mága opernej hudby Otta Nicolaia, Luskáčik či December Piotra Iľjiča Čajkovského a mnohé ďalšie, ktoré nám navodia hudobnú atmosféru vianočných sviatkov,“ zve ke sledování dramaturgie s tím, že v sobotu 19. prosince bude orchestr řídit opět jeho šéfdirigent a půjde o silvestrovsky laděný program, který filharmonie zveřejní až na Silvestra a na Nový rok.

 

7-Koncert-Silvestrovsky-19-12-2020-BRENKUS-c-8746

 

Prosincové koncerty uzavře Vánoční koncert souboru Solamente naturali s uměleckým vedoucím Milošem Valentem, a to v úterý 22. prosince v 19 hodin.

 

Foto: Jan F. Lukáš, Peter Brenkus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.