pondělí, 30 listopad 2020 11:00

Trio Martinů živě online z Arcibiskupského paláce v Olomouci

Autor:

Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravují na pondělí 7. prosince slavnostní benefiční koncert, kterým připomenou významná jubilea tří skladatelů, a sice Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Adventní koncert zazní v podání klavírního Tria Martinů a online přenos se uskuteční z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert mohou diváci sledovat od 19 hodin přes Facebook a webové stránky Moravské filharmonie Olomouc. Na YouTube kanálu Moravské filharmonie pak bude k dispozici videozáznam koncertu.

 

2

 

„Velká výročí tří hvězdných skladatelů si připomínají milovníci hudby po celém světě. Úctyhodné čtvrt tisíciletí – tedy 250 let – uplyne 17. prosince od narození Ludwiga van Beethovena. V (dnes už proslulé) světničce věže poličského kostela se 8. prosince před 130 lety narodil Bohuslav Martinů. A velkou událostí nadcházejícího roku je i 180 let od narození Antonína Dvořáka,“ uvádějí pořadatelé.

Trio Martinů v letošním roce rovněž slaví jubileum, a to třicet let od svého založení. „Posluchači Moravské filharmonie budou moci být, samozřejmě poplatně vládním opatřením, u velké události s námi, a to díky dalšímu z našich živých přenosů. Jejich prostřednictvím se snažíme i v této nelehké době rozdávat lidem radost v podobě hudebních zážitků,“ zve k poslechu živého streamu ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman.

 

3

 

Na koncertě zazní Beethovenovo Klavírní trio c moll – poměrně rané dílo, kterému však nechybí vyspělost a posluchače překvapí – na autora – velmi neobvyklým zakončením. Od svého „jmenovce“ zahraje Trio Martinů, které reprezentují houslista Pavel Šafařík, violoncellista Jaroslav Matějka a klavírista Petr Jiříkovský, Klavírní trio č. 2 d moll. Ačkoliv ho poličský rodák zkomponoval během svého dlouhodobého pobytu v zahraničí, nese opět nezaměnitelný rukopis s moravskými melodickými názvuky. A do třetice zazní Dvořákem mnohokrát revidované Klavírní trio f moll, které sklidilo velký ohlas hned po premiéře i u náročné vídeňské kritiky.

 

Foto: Martina Křenková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.