pondělí, 30 listopad 2020 09:00

Poslední letošní Hudba k siréně orchestru BERG na Vltavě i online

Autor:

Orchestr BERG ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava pořádá poslední letošní díl Hudby k siréně, originální série poledních mikrokoncertů. Pozítří, ve středu 2. prosince, tak ve světové premiéře zazní novinka skladatele Ondřeje Štochla s názvem Sotto voce. Odkazuje ke ztišení vnitřního hlasu, které můžeme společně s jeho skladbou prožít nejen v přímém rozhlasovém přenosu, ale také prostřednictvím živého videa na Facebooku. Stanice Vltava bude mikrokoncert vysílat v 11:57 hodin z hradčanské Fortny, kláštera bosých karmelitánů, který je partnerem koncertu.

 

IMG5975-c-Fortna

 

„I když je letošní 20. narozeninová sezóna Orchestru BERG z pochopitelných důvodů plná změn, překvapení a přesouvání jednotlivých akcí, série hudebních intervencí a happeningů Hudba k siréně je tu i v dobách ‚ticha‛. Tichem můžeme mít na mysli nejen ticho tradičních živých koncertů, jde i o narážku na adventní čas – první prosincová středa totiž také spadá do prvního adventního týdne. Doba adventu je časem k rozjímání a ztišení se,“ uvádějí pořadatelé a doplňují, že právě k tomu může pomoci i novinka Ondřeje Štochla s názvem Sotto voce, v hudební terminologii „polohlasem, ztišeně“. Ta původně vznikla pro kostel v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích.

 

StochlOndrejDSC1887-c-Karel-uster

 

„Kvůli pandemii jsme ale byli nuceni hledat nové místo a díky tomu jsme objevili úžasný prostor hradčanské Fortny, mimořádně otevřeného místa vytvořeného z kláštera bosých karmelitánů,“ vysvětluje ředitelka Orchestru BERG Eva Kesslová. Klášter se původnímu místu v mnoha ohledech podobá. Autor díla Ondřej Štochl dodává: „Tam ‚uvnitř‛ je siréna jedním z mála zvuků, které sem doléhají z okolního světa. Venku spíš ruší, uvnitř, za plotem nebo za zdí, naopak může vyvolat bilancování v těch, kdo se tu snaží dostat blíž k vnitřní harmonii, dál od démonů… To je ‚sotto voce‛, v prostoru, kde platí trochu jiný čas.“

Událost je výjimečná také tím, že v rámci koncertu zazní rovný zkušební tón sirény z autentické nahrávky z nedalekého Pohořelce – po dobu nouzového stavu totiž zůstávají české sirény němé.

„Prvních 10 skladeb unikátního projektu Hudba k siréně, pro který vznikají na objednávku Orchestru BERG a Českého rozhlasu nové skladby určené k uvádění při pravidelné zkoušce sirén, si nyní můžete poslechnout na speciálním webu. Najdete tu nejen zvukové nahrávky, ale i videa z akcí. A pokud vás některá ze skladeb zaujme, můžete jí dát svůj hlas a vyhrát tak jednu z pěkných cen pro hlasující! Web má i anglickou verzi, takže je široce dostupný také mezinárodnímu publiku,“ zvou k poslechu a hodnocení pořadatelé.

 

915-c-Karel-uster

 

6DSC7396-c-Karel-uster

 

10DSC8953-c-Karel-uster

 

Foto: Karel Šuster, Fortna - hradčanský klášter bosých karmelitánů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.