úterý, 24 listopad 2020 13:02

Dny Bohuslava Martinů online, interpretační soutěž se přesouvá

Autor:

Z důvodu současných opatření se interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů uskuteční až v únorovém termínu. Změny postihnou i festival Dny Bohuslava Martinů, který se bude konat od neděle 29. listopadu do pátku 18. prosince. Ten pořadatelé naplánovali online.

 

001

 

Místo koncertem vítězů soutěže zahájí festival řadu hudebních setkání nedělním koncertem České filharmonie, na kterém od Bohuslava Martinů zazní Sinfonietta La Jolla pro klavír a komorní orchestr a bude ho přenášet ČT art. Orchestr měl původně v polovině prosince koncertně nastudovat operu Ariadna, současná situace však program se zpěvem nedovolí.

 

003

 

„Stejný problém postihl i koncert Kühnova smíšeného sboru, původně plánovaný na 15. prosince, na kterém měla být uvedena kromě díla Martinů i světová premiéra nové skladby Miloše O. Štědroně. Koncert se nyní ruší a uskuteční se v náhradním termínu,“ informují pořadatelé a dodávají, že se bez náhrady ruší festivalový koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu 7. prosince, kde měl vedle Martinů Třetí symfonie zaznít Dvořákův Koncert pro violoncello s kanadsko-francouzským violoncellistou Jean-Guihenem Queyrasem.

Komorní koncerty v Sále Bohuslava Martinů zůstávají beze změn, ovšem bez posluchačů a jejich záznamy budou zveřejněny na webových stránkách www.martinu.cz/festival. „Milovníci Martinů se tímto způsobem mohou těšit na výkony Smetanova tria, klavíristů Miroslava Sekery, Ivo Kahánka, houslisty Bohuslava Matouška, klarinetistky Kateřiny Soukalové, violoncellisty Petra Nouzovského a dalších,“ o možnosti zhlédnutí uměleckých výkonů uvádí festival.

 

004

 

Večer na Pražském hradě bývá tradičně prologem k celé řadě koncertů. Na stránkách pořadatelů bude k vidění alespoň záznam koncertu Hudby Hradní stráže.

 

005

 

„Interpretační soutěž, ve které se letos poměří cembalisté a hráči na dechové nástroje (klarinet, flétna, trubka), měla původně odstartovat festival koncertem vítězů. Za současných opatření není možné soutěž garantovat a provést, neboť zrušená prezenční výuka brání studentům středních a vysokých škol soutěžní skladby náležitě připravit. Proto se celá soutěž i koncert vítězů přesouvají na termín 12.–14. února 2021,“ vysvětlují organizátoři.

 

Foto: archiv KlasikyPlus, Fb soutěže, Petra Hajská, Zdeněk Chrapek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.