úterý, 10 listopad 2020 10:03

Ostravská filharmonie online

Autor:

Janáčkova filharmonie Ostrava připravovala na listopad sedm koncertů. V důsledku vládních opatření jsou možnosti koncertování omezeny, proto filharmonici hledají cesty, jak posluchačům, kteří stejně jako na jaře nemohou do sálů, zprostředkovat zážitky z poslechu krásné hudby. Přímé přenosy jsou jednou z nich. Prvním takovým bude čtvrteční koncert z cyklu nazvaného Elán mladých. Ostravský orchestr bude řídit Stanislav Vavřínek. Live stream ze společenského sálu Domu kultury města Ostravy začne v 18 hodin.

 

001

 

O pěvecká čísla koncertu se postarají tři sopranistky – Markéta Böhmová, Zdeňka Kotková a Kateřina Popová. Zazní Mozartova koncertní árie Bella mia fiamma, část Vidit suum z Rossiniho Stabat Mater či árie Rosiny z opery Lazebník sevillský stejného autora. V Koncertu pro cimbál a orchestr Daniela Skály se představí Gabriela Krchňáčková a Brilantní fantazii na motivy z Gounodovy opery Faust Henryka Wieniawského zahraje houslista Dennis Schneiderka. „Pro mladé hudebníky jsou to většinou první samostatná vystoupení s velkým symfonickým tělesem. Tentokrát sice bez publika, ale i tak si pro svou začínající cestu hudebním světem odnesou nová poznání, konfrontaci s jinou interpretační technikou, způsobem přednesu a v neposlední řadě i předání zkušeností a rad ze strany služebně starších kolegů,“ uvádí ředitel JFO Jan Žemla.

 

003

 

Naladit a sledovat koncert na webu nebo Facebooku JFO bude možné zdarma, nicméně posluchači a příznivci ostravského orchestru jej budou moci podpořit zakoupením virtuální vstupenky v ceně 50 Kč na webových stránkách JFO. „V této složité době je pro nás prvořadá snaha udržet kontakt s posluchači a možnost zprostředkovat jim alespoň tímto způsobem tolik potřebné setkávání s krásnou hudbou. Uvědomujeme si, že pro nikoho z nás není současná situace jednoduchá, proto bychom chtěli poděkovat všem těm, kteří nás v našem snažení podpořili a podpoří. Velice si těchto projevů solidarity vážíme,“ vzkazuje Jan Žemla.

 

002

 

Janáčkova filharmonie připravuje i další streamované koncerty. Ten následující se uskuteční 26. listopadu. „Poslední listopadový večer pak bude do éteru přenášen klavírní recitál Lukáše Vondráčka, který bude paralelně přenášet i Český rozhlas na stanici Vltava,“ informují pořadatelé a doplňují: „Ostatní listopadové koncerty byla Janáčkova filharmonie nucena zrušit nebo přeložit. O všech svých současných aktivitách filharmonie aktuálně informuje na svých webových stránkách a Facebooku.“

 

Foto: Martin Straka, Ivan Korč, Fb JfO

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.