středa, 21 říjen 2020 13:52

Jakub Hrůša a Tomáš Jamník společně v Berlíně

Autor:

Ve Velkém sále Filharmonie v Berlíně bude koncertovat 28. října Deutsches Symphonie-Orchester Berlin řízený Jakubem Hrůšou. Zazní předehra ke Smetanově Prodané nevěstě, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů a Dvořákova Třetí symfonie. Sólistou je Tomáš Jamník.

 

25687

 

„Před 102 lety vzniklo samostatné Československo a jde o důležité datum pro moderní Evropu obecně. Jsem rád, že tento den uctíme tím nejlepším, co naše země světu dala: českou hudbou,“ uvedl Jakub Hrůša a připomněl, že první tištěné vydání méně hrané Dvořákovy 3. symfonie spatřilo světlo světa právě v Berlíně a že premiéru díla v roce 1874 v Praze dirigoval Bedřich Smetana.

 

121537328

 

Tomáš Jamník nějakou dobu působil u Berlínských filharmoniků jako člen jejich orchestrální akademie pro mladé umělce. V Berlíně žije už více než deset let, věnuje se sólové hře i komorní hudbě. Debut v roli sólisty v sále Filharmonie je pro něj významným vystoupením a první ze dvou violoncellových koncertů Bohuslava Martinů je mu velmi blízký. „Obsahuje jak krásně čistou neoklasicistní strukturu, tak emočně zabarvená místa. Například zastavení ve třetí větě těsně před závěrem považuji za jedno z nejsilnějších míst v hudbě, které jsem měl možnost na pódiu vůbec kdy prožít,“ říká.

V roce 2018 Jakub Hrůša v tomto sále debutoval s Berlínskými filharmoniky, pro které je koncertní síň s kapacitou přes 2400 míst domácím pódiem. V německé metropoli spolupracuje pravidelně se třemi tělesy, tím třetím je Radio-Symphonie-Orchester Berlin. Často po světě prosazuje díla českých autorů, a to i ta méně známá nebo v zahraničí neprováděná. Především za to mu letos Akademie klasické hudby udělila Cenu Antonína Dvořáka.

 

8557885

 

Foto: Fb T. Jamníka, Mathias Benguigui, archiv KlasikyPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.