středa, 07 říjen 2020 09:00

Cyklus Barbara Maria Willi uvádí... nabídne do konce roku ještě tři koncerty

Autor:

Sedmnáctý ročník brněnských koncertů staré hudby, které osobně uvádí dramaturgyně, inovativní a ceněná cembalistka, muzikoložka a profesorka Hudební fakulty JAMU Barbara Maria Willi, vstupuje do své druhé poloviny a v konventu Milosrdných bratří se uskuteční další tři koncerty. Všechny začínají v 19:30 hodin a hned zítra, tedy ve čtvrtek 8. října, tam vystoupí přední italský dirigent a cembalista Fabio Bonizzoni. Ve středu 11. listopadu zahrají houslista Josef Špaček a Barbara Maria Willi a 9. prosince čtveřice anglických flétnistek souboru Palisander.

 

1

 

„Virtuózní italský cembalista Fabio Bonizzoni duchaplně dramaturgicky reaguje na současnou situaci a svým programem umožní posluchačům v jednom večeru procestovat Messinu, Neapol, Héricourt, Londýn, Paříž a Výmar. Představuje fantaskní, taneční i přísné formy barokní cembalové hudby. Jeho ponor a zvláštní temperament jsou předpokladem zcela nového přístupu ke zdánlivě známým skladbám. Po předchozím ročníku koncertního cyklu, v němž hostoval švýcarský cembalista Jörg-Andreas Bötticher, bude pro naše publikum velmi zajímavé poznat odlišnost italského přístupu k virtuóznímu a kontrapunktickému repertoáru,“ zvou na zítřejší koncert pořadatelé a k listopadovému koncertu doplňují: „Dva výrazní sólisté se vydají po cestě měnícího se vkusu 18. století. Arcangelo Corelli definoval trend houslových sonát na celých pět desetiletí a ozvěny jeho ikonického opusu č. 5 najdeme i v Kroměříži. Johann Sebastian Bach zase vsadil na strukturu a vyčíslil složité kontrapunktické figury generálbasu, které jsme díky novým výzkumům schopni dekódovat. Velmi výraznou změnu vkusu pak přinesl galantní styl a jeho český představitel J. A. Benda. Na druhý břeh klasicismu nás převezou Vaňhal s Mozartem. Od intelektuální strukturovanosti skrze osvobození citů v Empfindsamkeit dosáhneme triumfu melodičnosti.“

 

2

 

Elspeth Robertson, Lydia Gosnell, Miriam Nerval a Caoimhe de Paor – to jsou členky britského flétnového kvarteta Palisander. Jejich prosincový koncert má podtitul Oživlá dřeva a společně předvedou až neuvěřitelné možnosti zobcových fléten, jichž ovládají celou řadu: „Nejmenší má 15 cm, největší úctyhodných 1,8 metru! O kvalitě souboru Palisander vypovídá také jejich čerstvé zapojení do prestižního projektu eeemerging, respektovaného celoevropského kooperativního programu, na němž se díky prof. Willi podílí též HF JAMU,“ uzavírají svou pozvánku tvůrci cyklu.

 

3

 

Foto: Fb cyklu Barbara Maria Willi uvádí, Fb Fabio Bonizzoni - La Risonanza, Fb souboru Palisander

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.