úterý, 06 říjen 2020 08:36

Festival Contempuls v Anežském klášteře: Wolfgang Rihm a Kevin Volans v české premiéře

Autor:

Jedenáctý ročník festivalu soudobé hudby Contempuls bude s největší pravděpodobností mezinárodní. Původní dramaturgický záměr byli pořadatelé nuceni přehodnotit a z rozsáhlého zahraničního programu vybrali díla, která představí v podobě minimaratonu, kdy zazní dva hodinové koncerty soustředěné do jediného večera. Na programu budou české premiéry skladeb žijícího klasika německé hudby Wolfganga Rihma a v Jihoafrické republice narozeného irského skladatele Kevina Volanse, který byl hostem festivalu v roce 2016. To vše v klášteře sv. Anežky České v pondělí 2. listopadu od 19 hodin.

 

55

 

„Večer zahájí publiku soudobé hudby blízké kvarteto fama Q spolu s předními českými a slovenskými vokalisty známými zejména ze scény staré hudby: Barborou Kabátkovou, Vojtěchem Semerádem, Tomášem Lajtkepem a Tomášem Šelcem. Ve společné produkci festivalu Contempuls a brněnské Expozice nové hudby nastudují hodinovou Rihmovu kompozici ET LUX zpracovávající útržky latinského requiem,“ prozrazuje dramaturgie a doplňuje informace k druhému koncertu, který začne ve 20:30 hodin: „Tvůrčí cestu Kevina Volanse dobře dokládá jeho kvartetní tvorba. Zatímco Smyčcový kvartet č. 1 White Men Sleeps, napsaný v druhé polovině 80. let pro Kronos Quartet, odstartoval díky své přístupnosti a atraktivnímu užití africké tradiční hudby autorovu světovou proslulost, novější díla charakterizuje vysoká míra abstrakce a jistá neuchopitelnost. Smyčcový kvartet č. 12 je založený na střídání těkavých ploch pizzicato a dlouhých zadržovaných tonů. Volans jej napsal v roce 2013 pro soubor Signum Quartett z Kolína nad Rýnem. A právě ten nyní dílo představí v Praze, aby pak spojil síly s členy fama Q ve společném provedení Smyčcového kvartetu č. 6 postaveného na téměř meditativním střídání několika jednoduchých akordů mezi oběma soubory.“

V rámci festivalu si mohou návštěvníci prohlédnout díla malíře Mikuláše Medka vystavená v Anežském klášteře. Ta jsou součástí retrospektivy Národní galerie Mikuláš Medek: Nahý v trní.

 

1

 

3

 

Foto: Karel Šuster, Národní galerie / Mikuláš Medek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.