úterý, 29 září 2020 08:40

Ostravské filharmoniky povede Vasilij Sinajskij

Autor:

Janáčkova filharmonie Ostrava vstupuje do koncertní sezóny 2020/2021 s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem – dirigentem Vasilijem Sinajským. Inaugurační koncert je na programu v sále Domu kultury města Ostravy ve čtvrtek 1. října od 19 hodin.

 

2300

 

„Pro svůj první koncert v nové roli s Janáčkovou filharmonií vybral Sinajskij skladby Richarda Strausse a Igora Stravinského. Dvě z nich při jejich prvním provedení vzbudily celosvětovou senzaci. Premiéra Straussovy v pořadí třetí opery Salome, jejíž vášnivá a extatická část nazvaná Tanec sedmi závojů ostravský koncert zahájí, se do hudební historie zapsala v pozitivním smyslu. A její autor se po premiéře v prosinci roku 1905 v Drážďanech okamžitě zařadil mezi nejúspěšnější skladatele počátku 20. století. To premiéra Stravinského baletu Svěcení jara v pařížském Théatre des Champs-Elysées v roce 1913 vzbudila trochu jiné vášně, provázel ji hukot, pískot a dupot publika – údajně došlo i na facky. Přes toto prvotní přijetí skladba s podtitulem Obrazy z pohanského Ruska znamenala zásadní přelom v dějinách hudby. Švýcarský hudební skladatel Arthur Honegger ji přirovnal k atomové bombě, která převrátila celou epochu,“ uvádějí pořadatelé a pokračují: „Program večera doplní Straussovy Čtyři poslední písně, které autor zkomponoval rok před svou smrtí v roce 1948. Vydány byly posmrtně v Londýně v roce 1950 a název jim přisoudil až Straussův přítel Ernst Roth. Ten také stojí za chronologickým uspořádáním, jež se od té doby uvádí na koncertech. Na tom ostravském je posluchači vyslechnou v podání vynikající sopranistky Kateřiny Kněžíkové.“

 

505

 

„Nabídku k intenzivnější spolupráci s ostravským orchestrem jsem s potěšením přijal, neboť jsem při práci s ním doposud zažil jen ty nejpozitivnější okamžiky. Proto se velmi těším na posílení své vazby s filharmonií, publikem, městem Ostravou i celou Českou republikou. Je to vzrušující období, Janáčkova filharmonie vyhlíží otevření nového koncertního sálu a já jsem velmi rád, že se mohu k orchestru připojit právě v této kapitole její hudební historie,“ uvádí šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava Vasilij Sinajskij. Ten byl mezi lety 2010 a 2013 šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta v BBC Philharmonic Orchestra, kde má dnes čestnou funkci emeritního dirigenta, stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Za dobu své dlouhé kariéry řídil přední symfonické orchestry po celém světě. O novém šéfdirigentovi jsme víc psali ZDE. 

 

333

 

Foto: Ivan Korč, Ilona Sochorová, Petr Hrubeš

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.