neděle, 27 září 2020 13:18

Hudební fórum Hradec Králové letos nabídne tři koncerty

Autor:

Festival nové hudby Hudební fórum Hradec Králové, který pořádá tamní filharmonie, letos obsahuje tři koncerty – oproti minulým letům, kdy bývaly čtyři. Všechny se odehrají v sále Filharmonie Hradec Králové a budou začínat ve 20 hodin. V programu figurují výhradně jména současných zahraničních skladatelů, z nichž nejstarší je třiaosmdesátiletý Steve Reich a nejmladší, sotva čtyřicetiletí Andrew Norman a Andy Akiho.

 

11

 

V neděli 11. října vystoupí pěvecký soubor Martinů Voices a Orchestr BERG se sbormistrem a dirigentem Lukášem Vasilkem. Zazní skladba Američana Davida Langa Děvčátko se sirkami ve verzi pro komorní sbor a čtyři sólové hlasy z roku 2008 a výběr z díla s názvem Unremembered pro tři hlasy a komorní orchestr z roku 2017 autorky Sarah Kirkland Snider, také z USA. V úterý 13. října se na koncertě Filharmonie Hradec Králové, kterou bude řídit Andreas Sebastian Weiser, představí skotský perkusionista Colin Currie a skladby Američanů Andyho Akihoa, Steva Reicha a Andrewa Normana. Čtvrteční koncert 15. října přinese hudbu skladatelů z německy mluvících oblastí – na programu bude Thomas Larcher z Rakouska, Švýcar Dieter Ammann a Jörg Widmann z Německa. V Ammannově Klavírním koncertu se sóla ujme Daniel Wiesner a v Houslovém koncertu Jörga Widmanna to bude Olga Šroubková. Janáčkovu filharmonii Ostrava bude řídit Kaspar Zehnder.

 

8

 

„Skutečně význačným hostem festivalu je letos fenomenální skotský bubeník Colin Currie, pro kterého napsali díla v branži uznávaní skladatelé Steve Reich, HK Gruber, Rautavaara, Akiho a řada dalších. Currie pravidelně účinkuje s nejlepšími orchestry a dirigenty světa. Ani českému publiku není neznámý. Vystoupil např. v roce 2014 na festivalu Struny podzimu,“ představuje umělce festival.

 

9

 

Převážná většina skladeb zaznívá v české premiéře a jsme velice rádi, že Český rozhlas Vltava i v rámci tohoto ročníku přenáší všechny tři koncerty v přímém přenosu,“ říká ředitel Filharmonie Hradec Králové Václav Derner a pořadatelé doplňují: „Pokud jde o vizuální stránku, koncerty jsou doprovázeny světelným designem Jaromíra Vlčka, videoprojekcí z tvorby Nathaniela Bellowse a Pavla Trnky nebo pantomimou v obrazech v choreografii Adama Halaše, vedoucího katedry nonverbálního divadla pražské HAMU.“

V jednotlivých koncertech koncipovaných dramaturgem Markem Hrubeckým letos rezonují témata s motty Oheň hudby jako maják v moři klimatických změn, Hudební úmluva o právech slabších nebo Koalice za vítězství hudby. Hudební fórum představuje v rozpětí jednoho týdne pečlivě vybrané skladby světového repertoáru v zajímavém kontextu soudobého pohledu na okolní svět.

 

0

 

Foto: Fb Filharmonie Hradec Králové, Fb Colina Currie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.