sobota, 26 září 2020 09:00

Festival F. L. Věka s Helenou Hozovou a Cenou pro Alfreda Strejčka

Autor:

Zářijový program jubilejního Festivalu F. L. Věka vyvrcholí koncertem sopranistky Heleny Hozové a komorního souboru Barocco sempre giovane. Uskuteční se v rámci svatováclavského víkendu zítra od 17 hodin v kostele sv. Václava v Dobrušce. Zazní skladby italských mistrů Antonia Vivaldiho a Pietra Antonia Locatelliho a v druhé polovině pak díla Georga Friedricha Händela a Wolfganga Amadea Mozarta (od něj sopranistka přednese slavné Aleluja). Součástí koncertu, v němž se úvodního slova ujme Jiří Vejvoda, bude slavnostní předání Ceny festivalu, a to tradičně osobnosti, která se mimořádným uměleckým počinem zasloužila o kulturu v regionu. Desátým laureátem se stane Alfred Strejček, český moderátor a recitátor, absolvent herectví na JAMU v Brně, jehož nezaměnitelný hlas provází řadu televizních dokumentů a rozhlasových pořadů.

 

202

 

„Významná je i jeho autorská tvorba. Pro Dobrušku připravil již několik vystoupení. Krom poutavých pořadů o Karlu IV., J. A. Komenském a dalších to byly premiéry pořadů z nadčasových textů dobrušského rodáka Františka Vladislava Heka. Předloha literárního a filmového F. L. Věka tak získala další a pro současného posluchače velmi přístupný rozměr. Udělení Ceny festivalu za přínos regionu v oblasti kultury za tento počin je více než na místě. Vedle náročné přípravy, včetně vyhledání textů, se Alfred Strejček ujal i samotné interpretace,“ uvádějí pořadatelé a doplňují: „Prozatím poslední pořad za doprovodu violoncellisty Petra Nouzovského zazněl na Festivalu F. L. Věka v roce 2017. Alfred Strejček se tak zařadí po bok skladatele Luboše Sluky, doc. Václava Rabase, klavíristy Jaroslava Šarouna a dalších významných osobností.“

 

101

 

Sopranistka Helena Hozová vystudovala zpěv na Hudební fakultě JAMU v Brně. Absolvovala stáž na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech a interpretaci staré hudby pod vedením Ludgera Rémyho. V současnosti vystupuje se souborem Collegium 1704, který se specializuje na starou hudbu. Zpívala roli Nicandra v opeře Arsilda Antonia Vivaldiho v režii Davida Radoka pod taktovkou Václava Lukse ve Slovenském národním divadle, Royal Opera Versailles, Opéra de Lille, Grand Théâtre de Luxembourg a Théâtre de Caen.

 

Foto: Honza Ježdík, lazne.bohdanec.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.