pátek, 11 září 2020 14:35

Collegium Marianum a pražské Barokní podvečery

Autor:

Tři koncerty jarní řady a tři z podzimní řady souboru Collegium Marianum čekají pražské publikum ve Strahovském klášteře, v kostele sv. Šimona a Judy, v klášteře dominikánů, v kostele Matky Boží před Týnem či v Lobkowiczkém paláci. První hudební podvečer nese název Mezi Prahou a Padovou a je inspirován mezinárodní kariérou jednoho z nejvýznamnějších českých barokních skladatelů, Bohuslava Matěje Černohorského. Na program jsou zařazena díla jeho současníků i žáků, s nimiž se setkal v Praze či během svého působení v Assisi a Padově. Se souborem, který vede Jana Semerádová a koncertní mistryní je Lenka Torgersen, bude účinkovat sopranistka Patricia Janečková, a to ve středu 16. září od 19:30 hodin v letním refektáři Strahovského kláštera.

 

0

 

Sopranistka Hana Blažíková a altistka Markéta Cukrová se představí v pondělí 5. října, opět od 19:30 hodin, v kostele sv. Šimona a Judy v dílech dvou velikánů neapolské operní školy – Alessandra Scarlattiho a Giovanniho Battisty Pergolesiho. Zazní Scarlattiho Stabat Mater, v novodobé premiéře rozjímavé Pergolesiho duetto Quam sordet mihi terra, Vivaldiho Sonáta Al Santo Sepolcro či Koncert pro flétnu e moll jihofrancouzského rodáka Pierre-Gabriela Buffardina.

 

3

 

Převážně tvorbě Giuseppa Tartiniho a jeho neméně slavného kolegy Antonia Vivaldiho, mistrů sólových instrumentálních koncertů, bude věnován koncert v překrásném prostředí Lobkowiczkého paláce, a sice ve středu 21. října od 19 hodin. Na koncert s názvem Maestro delle Nazioni přizve Collegium Marianum ke spolupráci italského hráče na barokní violoncello, Marca Testoriho.

Ještě před předchozím koncertem dojde v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí ve čtvrtek 1. října od 20 hodin k prvnímu koncertu podzimní řady souboru. Tentokrát vystoupí vokální soubor Cappella Mariana a představí hudbu doby „předbarokní“ na přelomu 16. a 17. století. „Tehdy byli Habsburkové nejmocnějším panovnickým rodem v Evropě, a Praha se stala sídlem císařského dvora, jakož i význačným centrem vědy i umění, kde zněla ta nejlepší hudba skladatelů italských i nizozemských,“ uvádějí pořadatelé a doplňují: „Návštěvníci koncertu v Týnském chrámu se budou v originálním programu moci zaposlouchat do hudby Monteverdiho a ocenit tvorbu dalších především italských skladatelů, jejichž kompozice mohl slyšet sám císař Rudolf II., popřípadě i jeden z jeho nejznámějších dvořanů Tycho de Brahe, který je zde pochován. Dramaturgie večera tak připomene dobu, kdy Praha byla politickým i kulturním „srdcem“ Evropy a kdy hudbě začínali vládnout Italové…“

L’Arte del Violino – to je název dalšího hudebního setkání se souborem Collegium Marianum, které se uskuteční v úterý 10. listopadu v 19:30 hodin v barokním refektáři kláštera dominikánů. Koncert nabídne minuciéznost komorní hry a houslovou, jakož i flétnovou virtuozitu v dílech Pietra Antonia Locatelliho, Giuseppe Tartiniho, Francesca Marii Veraciniho, ale i našeho Františka Bendy.

 

6

 

„Hudbu pro vánoční čas nabídne návštěvníkům tradiční prosincový koncert v kostele sv. Šimona a Judy. Posluchači se budou moci nechat okouzlit prostou krásou českých barokních písní ze sbírek Adama Václava Michny z Otradovic a Václava Karla Holana Rovenského a ohromit bravurní hudbou italské provenience,“ zve na koncert s názvem Svatá noc soubor, se kterým vystoupí i členové Cappelly Mariany, Hana Blažíková – soprán, tenoristé Ondřej Holub a Vojtěch Semerád (ten je i vedoucím uskupení) a basista Jaromír Nosek. Začátek bude v 19:30 hodin.

 

5

 

Foto: Fb Collegium Marianum, Petra Hajská, Fb LVHF

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.