středa, 09 září 2020 08:40

MHF Dvořákova Praha od čtvrtka do soboty: Symfonický i komorní koncert a Concertino Praga

Autor:

Řada dalších hudebních setkání MHF Dvořákova Praha pokračuje zítra od 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Hrát bude domovská Česká filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši. V úvodu zazní Čtvrtý klavírní koncert G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena a sólového partu se ujme Martin Kasík. Vrcholem večera pak bude Symfonie č. 1 E dur, op. 14 Josefa Suka.

 

1

 

„I když letošní festival Dvořákova Praha probíhá pod heslem „Češi hrají (nejen) Čechům“, vystoupí na něm čtvrtý nejvíce vytížený dirigent světa, kterého ve svém žebříčku uvádí renomovaný server Bachtrack. Kritériem pro určení pořadí na tomto žebříčku je počet vystoupení na prestižních pódiích v roce 2019,“ doplňují profil dirigenta, který na festivalu vystoupí ještě 14. září, pořadatelé.

V pátek od 20 hodin v Rudolfinu vystoupí opět mladí, avšak již renomovaní umělci. Na začátku komorního koncertu v jejich podání zazní Beethovenovo Smyčcové trio G dur, op. 9, č. 1, dále pak Schnittkeho Smyčcové trio a v závěrečné skladbě, Druhém klavírním kvartetu Antonína Dvořáka Es dur, se protagonisté večera, houslisté Josef Špaček a Jakub Fišer (ten tentokrát bude hrát na violu), violoncellista Tomáš Jamník a klavírista Lukáš Vondráček, spojí.

 

8

 

Concertino Praga letos zahajuje novou éru, v níž do tradiční soutěže Českého rozhlasu vstupuje jako partner Akademie klasické hudby. Dvořákova Praha letos na svojí Talent Stage představí účastníky soutěže, kteří se umístili na 5.–8. místě, a to opět ve Dvořákově síni Rudolfina, v sobotu od 14 hodin. V dílech Josepha Haydna, Jacquese Iberta a Ludwiga van Beethovena vystoupí italský hobojista Carlo Cesaraccio, u nás již známý německý rodák s maďarskými kořeny, saxofonista Márton Bubreg a bulharský klavírista Ivaylo Vassilev. „Mezi umělci měla původně na Talent Stage vystoupit také ruská flétnistka Lukerya Mishneva s Blodkovým Koncertem pro flétnu D dur, která je rovněž držitelkou čestného uznání 2. stupně v rámci letošního ročníku Concertino Praga. Z důvodu protiepidemických vládních opatření však byl přístup ruských občanů do ČR omezen a organizátorům soutěže se bohužel v případě slečny Mishnevy nepodařila vyjednat vládní výjimka, jež by vstup této talentované flétnistky do ČR umožnila,“ vysvětlují organizátoři soutěže.

 

10

 

Sobotní finálové kolo soutěže Concertino Praga (začíná v 17 hodin) letos poprvé získá napínavou atmosféru bezprostředního soutěžení. Čtyři mladí finalisté, vybraní na základě nahrávek, budou muset obstát nejen před publikem, ale také před porotou sestavenou z prvotřídních hudebníků. Budou mezi nimi klavírista Lukáš Vondráček, dirigent Jakub Hrůša, houslista Václav Hudeček a další. Griegův Klavírní koncert a moll, op. 16 zahraje mladý Jan Schulmeister z České republiky, houslové sólo v Koncertu č. 1 D dur, op. 19 Sergeje Prokofjeva přednese další Čech, Daniel Matejča, Aruťunjanův Koncert pro trubku a orchestr As dur bude zkouškou pro moskevského rodáka Aleksandra Rubleva a sóla v Lisztově Klavírním koncertu č. 1 Es dur, S. 124, se ujme další finalista z Ruska, Vsevolod Zavidov. Soutěžící doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který povede dirigent Jiří Rožeň.

 

5

 

Foto: Concertino Praga, archiv MHF Dvořákova Praha, Michal Kobrle

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.