úterý, 08 září 2020 08:39

Pátek a sobota – festival Prague Guitar Forum 2020

Autor:

Hlavním tématem letošního – druhého – ročníku festivalu Prague Guitar Forum bude Klasická kytara v komorní hudbě. Přehlídku tvoří dvě linie, odborná (fórum) a koncertní. Na akademické půdě HAMU jako první řečník v pátek 11. září od 10 hodin vystoupí významný kytarista, skladatel a pedagog Štěpán Rak, který bude mluvit o specifikách komponování pro kytaru.

 

22

 

Stejný den vystoupí ještě dvě dámy. O edukačním potenciálu zapojení aranžování do výuky hry na kytaru bude přednášet Němka Katja Wolf a zakladatelka platformy Musicdok Annie Černá zakončí první den fóra návodem, jak se propagovat v hudebním businessu. V 19 hodin je v plánu dvojkoncert v Barokním refektáři Dominikánského kláštera na Starém Městě. Vystoupí zde oceňované německé flétnovo-kytarové Baumbach-Duo. Sestry Anne a Thea v rámci svého půlhodinového koncertu uvedou ve světové premiéře skladbu českého autora Františka Lukáše Baum und Bach. „Hlavní hvězdou večera bude kytarové uskupení Erlendis Quartet. Stejně jako dvě mladé interpretky z Německa, čtyřčlenné polské seskupení vystoupí v Česku poprvé. Kvarteto, mezi jehož členy je jedna žena, patří mezi nejúspěšnější soubory svého druhu. Výjimečný hudební zážitek umocní fakt, že v rámci svého programu uvedou světovou premiéru skladby německého autora Erica M. Domenecha, Fantasía,“ uvádějí pořadatelé. Vstup na koncert je zdarma, ale je nutné si místo zarezervovat.

 

 

Sobotu zahájí přednáškou o aranžování pro klasickou kytaru Jule Malischke z Německa a po ní bude následovat otevřená debata s umělci a skladateli. Na Slavnostním zakončení fóra ve 13:30 hodin slibuje festival překvapení.

 

 

„Feminismus je slovo, které je velmi zřídka spojováno se světem klasické hudby. V tomto konzervativním prostředí není běžné upozorňovat na to, že je nutné dát možnost promluvit více ženám. Prague Guitar Forum má tři cíle: šířit povědomí o klasické kytaře, dát prostor ženám a podnítit zájem skladatelů o kytaru,“ představují své směřování organizátoři fóra.

 

Foto: Fb Štěpána Raka

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.