neděle, 06 září 2020 08:45

Letošní Festival J. C. F. Fischera nabídne ještě tři koncerty

Autor:

Festival pojmenovaný podle Bachova současníka Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, konající se na Karlovarsku, případně v sousedních regionech, nabízí v září návštěvníkům ještě tři hudební setkání, a to v neděli 13. září v kostele Navštívení Panny Marie v Rudném, následující pondělí (14. 9.) v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plzni a v neděli 27. září v kostele sv. Petra a Pavla v Krajkové. Na koncertech vystoupí lipský Sjaella Ensemble, složený pouze z žen, a naše dva soubory, Concerto Aventino a Ensemble Damian.

 

13

 

První z koncertů má název „Tóny duše“ a ponese se výhradně v a cappella vokálně-polyfonním duchu. Na programu budou například skladby a úpravy současných seveřanů Fredrika Sixtena, Oly Gjeila, Arvo Pärta, Itala Enrica Correggiy, německých i jiných evropských hudebníků, kteří vycházejí ze středověkých písní, balad nebo duchovních textů, ale i z odkazu pozdějších autorů. Šest zpěvaček vokálního souboru Sjaella Ensemble dosahuje mezinárodních úspěchů zejména hledáním cesty k různorodosti zvuků. Jsou otevřené novým možnostem, a překračují tak ustálené zvyky. Koncert začne v 18 hodin.

 

10

 

Plzeňský koncert nese název „Fischer a Bach aneb dialog barokních velikánů.“ Instrumentální soubor Concerto Aventino přednese barokní hudbu Johanna Sebastiana Bacha, Georga Muffata, Antonia Vivaldiho a v závěru zazní Suita F dur „Le Journal du Printemps“ jmenovatele festivalu, Johanna Caspara Ferdinanda Fischera. Členy ansámblu jsou Lucie Sedláková Hůlová, Bohumila Bidlová – barokní housle, Jana Vavřínková, Jaroslava Kaplanová – barokní viola, Věra Kousalíková – barokní cello, Lukáš Vendl – cembalo a Jakub Kydlíček s Michalou Roubalovou – zobcová flétna. Začátek je v 19 hodin.

 

11

 

Poslední koncert bude věnován italskému baroknímu skladateli Giovanni Battistovi Pergolesimu. Z jeho odkazu v podání Ensemble Damian zazní Sinfonia f moll, Sinfonia F dur a známá Stabat Mater. Sóla přednesou sopranistka Markéta Israel Večeřová a altistka Dorota Grossová. Ensemble Damian zahraje ve složení Lenka Černínová, Jana Spáčilová – housle, Tomáš Hanzlík – viola, Petra Machková Čadová – violoncello, Šimon Jakubíček – kontrabas, Martin Smutný – pozitiv a na theorbu Marek Kubát.

 

12

 

Johann Caspar Ferdinand Fischer, žijící v letech 1656–1746, pocházel z Krásna na Chebsku, tehdy obce Schönfeld. Studoval na piaristickém gymnáziu v Ostrově nad Ohří, kde pak nějakou dobu působil ve šlechtických službách. Velkou část života však nakonec strávil u dvora v Rastattu na západě dnešního Německa, v rezidenčním městě markrabat z Baden-Badenu.

 

Foto: Antje Kroeger, Fb Concerto Aventino, Fb Ensemble Damian, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.