pátek, 04 září 2020 13:00

Pražský filharmonický sbor doma a v Brně, Baden-Badenu, Berlíně a Bregenzu

Autor:

Pražský filharmonický sbor otevře v úterý 8. září v kostele sv. Šimona a Judy svou další koncertní sezónu. Na programu ryze vokálního večera jsou díla Josefa Bohuslava Foerstera, Leoše Janáčka a Vítězslava Nováka. V příštích měsících čekají těleso koncerty na festivalech doma i v cizině, spolupráce s orchestry, včetně Berlínských filharmoniků, i další samostatné a capellové koncerty. Uměleckým partnerem hlavního sbormistra Lukáše Vasilka se od této sezóny stává jako druhý sbormistr Lukáš Kozubík, který nastuduje část tuzemských i zahraničních koncertů.

 

0

 

Na festivalu Janáček Brno 2020 Pražský filharmonický v neděli 4. října na samostatném koncertě doplní české skladatele počátku 20. století Stravinského skladbou Svatby se sólisty, čtyřmi pianisty a ansámblem bicích nástrojů. V Praze se pak 23. října koná ještě jeden sborový koncert, a to s netradičním programem spirituálů a gospelů v úpravách amerických aranžérů. Poslední koncert z této řady bude 27. května. Sbor uvede světovou premiéru díla Alchymista, příběhu pro smíšený sbor, harfu a tři violoncella, od Lukáše Sommera, původně plánovanou už na letošek.

 

2060

 

Na přelomu března a dubna čeká Pražský filharmonický pětitýdenní spolupráce s Berlínskými filharmoniky a jejich šéfdirigentem Kirillem Petrenkem na festivalu v Baden-Badenu, kde společně nastudují Čajkovského opera Mazeppa v režii Dmitrije Čerňakova a budou se tam podílet na koncertním uvedení opery Francesca da Rimini Sergeje Rachmaninova. Projekt zakončí provedením opery Mazeppa v Berlíně.

 

3000

 

Bohaté aktivity tělesa zahrnují do léta 2021 koncerty na českých festivalech Dvořákova Praha, Pražské jaro a Smetanova Litomyšl a v zahraniční mimo jiné na festivalech v St. Gallenu a Bregenzu. Sbor má před sebou vystoupení s Českou filharmonií pod vedením Semjona Byčkova a Sira Johna Eliota Gardinera, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a jeho novým šéfdirigentem Tomášem Braunerem a mnoho dalších.

 

301

 

Pomyslnou štafetu patronátu převzala po loňském výjimečném patronovi Zubinu Mehtovi paní Nike Wagner, pravnučka skladatele Richarda Wagnera, od roku 2014 generální ředitelka Beethovenfestu Bonn, profesorka na Univerzitě v Heidelbergu.

 

Foto: z brožury - Martina Kritznerová, Fb PFS

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.