pondělí, 03 srpen 2020 10:20

Hudba k siréně i perská mystika Orchestru Berg

Autor:

 

sirena-2

 

Nejbližší program Orchestru Berg pokračuje ve středu premiérou skladatele a chemika Petra Cíglera v rámci cyklu Hudba k siréně. Už za deset dní pak představí Berg celovečerní dílo australské skladatelky Lizy Lim, inspirované texty středověkého perského básníka Háfize, a světovou premiéru Hanuše Bartoně Bezčasí.

 

Ciglergroup22017

 

Další z mikrokoncertů ke zkoušce sirén chystá Orchestr Berg na středu 5. srpna. Ve světové premiéře uvede dílo skladatele Petra Cíglera, špičkového vědce, který vede svůj vlastní tým na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Právě tam se krátce před dvanáctou hodinou odehraje i zmíněný koncert. „Zkoušky sirén poslouchám od dětství. Na rozdíl od mých prarodičů jsem nezažil nálety za války a zvuk sirén měl pro mě vždy spíš akustický půvab, než aby evokoval něco hrozivého,“  říká Petr Cígler, jehož hudba zazněla mimo jiné na festivalech Pražské jaro, Expozice nové hudby, Ostravské dny nebo na Huddersfield Contemporary Music Festival ve Velké Británii. Jeho skladba Daily Patterns, kterou objednal Orchestr Berg, reprezentovala Českou republiku na Mezinárodní tribuně skladatelů. Přímý přenos části středečního koncertu vysílá stanice Český rozhlas Vltava.

 

vrbel

 

Ve čtvrtek 13. srpna se chystá uvést orchestr pod vedením Petera Vrábela českou premiéru celovečerního díla Tongue of the Invisible australské skladatelky Lizy Lim. Skladba inspirovaná mystickou poezií středověkého perského básníka Háfize vznikla před deseti lety pro Ensemble MusikFabrik a Lim v ní použila řadu netradičních nástrojů jako cimbál nebo preparovaný klavír. Sólového barytonového partu se ujme Vojtěch Šembera. „Háfizovy verše jsou neuvěřitelně extatické a intimní zároveň… Z perštiny se velmi těžko překládají právě pro svou mnohovrstevnatost,“ říká skladatelka Liza Lim. 

Na úvod koncertu navíc zazní ve světové premiéře prostorová kompozice Bezčasí českého skladatele Hanuše Bartoně. Koncert začíná v kostele U Salvátora v půl osmé.

 

11014062941364402430950805671557839725506748o

Foto: Archiv Orchestru Berg, Archiv Petra Cíglera

 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.