neděle, 26 červenec 2020 11:24

La rose de Paris a Květina milosti na Letních slavnostech staré hudby

Autor:

Dalšími dvěma koncerty pokračují v Praze v příštích dnech Letní slavnosti staré hudby. V pondělí jde o plenérové vystoupení Collegia Marianum a ve čtvrtek je v nabídce první ze dvou koncertů, v nichž se objevuje jméno mezinárodně uznávané sopranistky Hany Blažíkové.

 

2

 

Rezidenční soubor festivalu Collegium Marianum s flétnistkou Janou Semerádovou připravil na 27. července do zahrady Trojského zámku koncert „La rose de Paris“ – takzvané Pařížské kvartety od Georga Philippa Telemanna, proslulého milovníka, znalce a dokonce pěstitele květin, v kombinaci s instrumentálními skladbami Jeana-Féryho Rebela, Michela Blaveta a Johanna Caspara Ferdinanda Fischera.

 

0

 

Hanu Blažíkovu se podařilo získat paradoxně díky tomu, že se její jinak už plný diář v souvislosti s celosvětovým bojem proti nemoci náhle vyprázdnil. V kostele U Martina ve zdi zazní její sólový projekt „Květina milosti“. V repertoáru španělské středověké hudby se sama doprovází a historickou harfu. Čerpá ze tří sbírek – Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell de Montserrat a Codex Las Huelgas. Představují tři perly hudebního dědictví středověkého Španělska, v nichž se snoubí neobvyklá melodika s otiskem trubadúrské lyriky i gregoriánského chorálu, rytmika s nepřehlédnutelným arabským charakterem a vroucí mariánská úcta.

 

1

 

Letošní program Letních slavností zabezpečují především tuzemští umělci. Jen dva poslední koncerty 3. a 7. září patří zahraničním interpretům, souborům z Německa a Polska. Pořadatelé tak reagují na aktuální situaci na kulturní scéně, v níž se odrážejí důsledky vládních restrikcí přijatých v souvislosti s pandemií koronaviru. Festival, největší a nejdéle působící přehlídka staré hudby v Praze, vstupuje do třetí dekády. Má, jako i jiné letošní hudební přehlídky, pozměněný termín a program. I přes ústupky vynucené jarními státními preventivními opatřeními se podařilo zachovat téma hudby pro šlechtické dvory a podtitul Nobilitas odkazující na urozenost a ušlechtilost.

 

Foto: archiv LSSH

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.