sobota, 11 červenec 2020 08:43

Musica Florea chystá dvě barokní zpěvohry

Autorka:

Česká komická barokní opera O komínku od kameníků špatně vystavěném a italská opera buffa La serva padrona zazní v podání orchestru Musica Florea na prknech přenosného barokního divadla Florea Theatrum. Inscenace v režii Magdaleny Švecové se odehrají na letní scéně pražské HAMU ve čtvrtek 16. července od devíti hodin.

 

101

 

V kulisách přenosného barokního divadla Florea Theatrum uvede barokní orchestr Musica Florea pod vedením Marka Štryncla dvě barokní zpěvohry. Zazní Opera bohemica de camino a caemantariis luride aedificato (Česká opera o komínku od kameníků špatně vystavěném aneb Boj pantátův se zedníky) Karla Jana Loose a La serva padrona (Služka paní) Giovanniho Battisty Pergolesiho. V první zpěvohře, u které libretista není znám, jsou patrné lidové prvky i vliv chrámové hudby. „To se odráží zejména v kontrapunktických figurách, které jsou využívány k podtržení komických momentů,“ říká umělecký vedoucí a dirigent orchestru Marek Štryncl a dodává: „Velice zajímavé rovněž je, že mnohé z lidových nápěvů je možno nalézt později ve sbírce Nápěvy pastorálních českých písní od K. J. Erbena.“ Původní instrumentaci v podání dvojice houslí a bassa continua se Štryncl rozhodl rozšířit o lesní rohy, které podtrhnou komické téma i jeho lidový charakter. 

 

102

 

Českou operu doplní italská opera buffa La serva padrona (Služka paní) Giovanniho Battisty Pergolesiho. Vznikla v roce 1733 na libreto G. A. Federica. „Pergolesiho operu jsem vybral právě kvůli jejímu komickému charakteru, který je velmi podobný Loosově zpěvohře. Pergolesi byl navíc skutečně geniální skladatel. Byť zemřel v pouhých šestadvaceti letech, dosáhl takové slávy, že někteří jeho kolegové vydávali svá díla pod jeho jménem!“ doplňuje Marek Štryncl. „Loos i Pergolesi mistrně ovládali tradiční kompoziční styl, byli zběhlí v polyfonii a kontrapunktu, přesto plně zdomácněli v tehdy nově se rozvíjejícím rokokovém hudebním stylu.“

Obě díla režírovala Magdalena Švecová, v hlavních rolích se objeví Eva Kývalová, Jan Mikulášek, Martin Javorský a Miloš Horák. Opery zazní na scéně přenosného barokního divadla Florea Theatrum v dekoracích Jiřího Bláhy a Václava Krajce a kostýmech Tomáše Kypty.

 

103

 

Orchestr Musica Florea se jako jeden z prvních novodobých souborů dlouhodobě zabývá stylově poučenou interpretací hudby. Zakladatelem a vedoucím ansámblu je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na originální nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia dobových pramenů a estetiky. Zaměřuje se i na vlastní badatelskou činnost a oživování zapomenutých interpretačních stylů a prostředků. V roce 2014 vznikla pod hlavičkou orchestru mobilní scéna na principech barokního divadla Florea Theatrum, která dovoluje lepší práci s rekonstruovanými hudebně dramatickými díly. Divákům nabízí dobové opery a balety rozmanitého rozsahu.

 

104

 

Foto: Fb Musica Florea

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.