pátek, 03 červenec 2020 09:45

Víkendový program Smetanovy Litomyšle

Autorka:

Dvě matiné s hornistou Radkem Baborákem, repríza klavírního programu Marka Kozáka, Johann Sebastian Bach pro sólové nástroje, koncerty Martinů Voices a souboru Česká Sinfonietta i nokturno mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskové – to vše nabídne o víkendu festival Smetanova Litomyšl.

 

0

 

Radek Baborák se na festivalu Smetanova Litomyšl představí o tomto víkendu v rámci dvou dopoledních matiné a také jako sólista a dirigent souboru Česká Sinfonietta. V sobotu i v neděli zahraje na dopoledních recitálech od jedenácti hodin v Saletu v zámecké zahradě díla Johanna Sebastiana Bacha, Jana Václava Sticha-Punta a Gioacchina Rossiniho. Společně se souborem Česká Sinfonietta provede v neděli 5. července od osmi hodin na Zámeckém nádvoří Koncert pro lesní roh a orchestr Es dur KV 447 Wolfganga Amadea Mozarta, který doplní už jako dirigent předehrou k opeře Don Giovanni, Bartókovými Rumunskými lidovými tanci a Sedmou symfonií Ludwiga van Beethovena.

 

4

 

V sobotu 4. července od pěti hodin odpoledne zazní v Zámeckém divadélku druhé provedení skladeb Fryderyka Chopina a Bedřicha Smetany v podání klavíristy Marka Kozáka. Sobotní večer uzavře na Zámeckém nádvoří tematický večer s názvem 4 sóla pro pana Bacha. V podání Jiřího Bárty zazní Suita pro sólové violoncello č. 1 G dur BWV 1007, Lukáš Klánský přednese Italský koncert pro klavír F dur BWV 971, Jana Boušková zahraje Suitu pro sólovou harfu e moll BWV 996 a večer uzavře Jiří Vodička Partitou pro sólové housle č. 3 E dur BWV 1006.

 

2

 

Nedělní odpoledne bude v Piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže patřit také koncertu vokálního souboru Martinů Voices pod vedením Lukáše Vasilka. Za instrumentálního doprovodu zazní vokální polyfonie starých mistrů, Brittenovo Te Deum, černošské spirituály v úpravě Michaela Tippetta a světová premiéra cyklu Jiřího Gemrota No Promises. Víkendový program zakončí nokturno spoludržitelky ocenění BBC Music Magazine Awards za vokální album mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskové za doprovodu Brno Baroque Trio. V Piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže navážou na předchozí program od půl jedenácté večer díla Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Giulia Cacciniho, Benedetta Marcella, Henryho Purcella a Williama Gomeze.

 

7

 

O dnešním programu festivalu jsme psali v rubrice VýhledPlus ZDE.

 

Foto: Fb festivalu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.