sobota, 20 červen 2020 08:50

Orchestr Berg chystá první koncert nové sezóny

Autorka:

Příští týden vstoupí Orchestr Berg do dvacáté sezóny. Skladbu Gougalōn – scény z pouličního divadla od korejské skladatelky Unsuk Chin provede na veřejné zkoušce pro děti v rámci workshopu a následně ve speciálním formátu Slyšet 2x. Sezóna bude pokračovat netradičně už v létě, a to dvěma díly cyklu Hudba k siréně a výstavou fotografií Karla Šustera.

 

4

 

V pondělí 22. června představí Orchestr Berg pod vedením dirigenta Petra Vrábela části skladby Gougalōn nejprve dětem v rámci hudebního workshopu. Dopolední veřejná zkouška s podtitulem Barevné zvuky pro holky a kluky je určena nejmenším posluchačům ve věku 5 až 11 let. Hned v úterý 23. června zazní v DOXu plná verze skladby v české premiéře na veřejné generální zkoušce od 11 hodin i na prvním večerním koncertě nové sezóny od půl osmé. Dvojí provedení formátu Slyšet 2x vysvětluje ředitelka orchestru Eva Kesslová: „Už dlouhou dobu se zamýšlíme nad tím, jak našim posluchačům zprostředkovat co nejintenzivnější zážitek z nové hudby. Vloni jsme s mimořádným úspěchem testovali formát Slyšet 2x, a tak jsme se rozhodli jej zařazovat pravidelně. S novou hudbou je to totiž jako s cizími jazyky – opakovaný poslech nám pomáhá lépe rozumět a náš zážitek je pak o to bohatší.“

 

1

 

V létě chystá orchestr další dva díly cyklu Hudba k siréně. Ve středu 1. července zazní světová premiéra Petra Wajsara Develooper, kompozice pro elektroniku a trombon. Část koncertu bude vysílat živě Český rozhlas Vltava. V Městské knihovně pak bude celé léto k vidění výstava fotografií Karla Šustera, který svým objektivem mapuje život orchestru už pět let. Vernisáž spojená se zvukovou procházkou se uskuteční v úterý 30. června v podvečer v hlavní hale a v hudebním oddělení Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze.

 

2

 

20. sezóna Orchestru BERG symbolicky začíná a končí v Centru současného umění DOX, které je partnerem tohoto tělesa. V jejím průběhu zazní ve světové premiéře celkem 34 nových kompozic, na konci roku 2020 se tak počet nových skladeb, které díky Orchestru BERG vznikly, přiblíží dvěma stovkám.

 

Foto: Fb orchestru BERG

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.