neděle, 14 červen 2020 13:39

Pěvecké kurzy v Litni letos s Rossinim a belcantem

Autorka:

Na období belcanta a tvorbu Gioacchina Rossiniho se zaměří letošní 7. ročník Pěveckých kurzů na zámku v Litni. Ve druhé polovině srpna nabídnou výuku hlasové a dechové techniky pod vedením mezzosopranistky Markéty Cukrové a pedagožky HAMU Heleny Kaupové. Závěrečný koncert se uskuteční ve čtvrtek 27. srpna a podle možností pozve do zámeckého parku nebo do sálu historické Čechovny.

 

0

 

Letošní kurzy proběhnou v zámeckém areálu v Litni od 22. do 27. srpna v rámci 9. ročníku Festivalu Jarmily Novotné. Mladé interprety povedou pěvkyně Markéta Cukrová a Helena Kaupová, korepetice se ujme klavírista Ahmad Hedar. Liteňské kurzy vyvrcholí ve čtvrtek 27. srpna od šesti hodin závěrečným koncertem, který podle možností otevře posluchačům prostory sálu historické Čechovny nebo zámeckého parku.

Kurzy se letos zaměří na péči o hlas a kromě hudebního obsahu nabídnou například přednášku z foniatrie nebo cvičení Pilates. „Liteňských kurzů se zúčastním potřetí a mohu říct, že kromě pracovních nás s pořadateli již váží přátelské vztahy. Asi i proto je v Litni vždy úžasná atmosféra, do které se studenti rádi vracejí a na kterou vzpomínají. Letos se zaměříme na hlasové zdraví a vše, co s ním souvisí. Vyslechneme si přednášku doktorky Vydrové z oboru foniatrie a Renaty Sabongui o cvičení Pilates a přirozeném dýchání. Tématem kurzu bude období belcanta, a zejména tvorba Gioacchina Rossiniho. Během závěrečného koncertu posluchačům vyzradíme i některé okolnosti z jeho dobrodružného života. Mám radost, že letos přijala pozvání k účasti i profesorka pražské HAMU Helena Kaupová,“ přibližuje podobu tohoto ročníku jeho lektorka Markéta Cukrová.

 

3

 

V rámci 9. ročníku Festivalu Jarmily Novotné dramaturgie původně plánovala například Liteňské hornové dny a koncert s Radkem Baborákem a jeho hosty, které byly kvůli pandemii zrušeny, nebo přehlídku ZUŠ open. „Současná společenská situace zamíchala kartami ve všech oblastech našich životů, kulturu nevyjímaje. Velmi se těšíme z toho, že se již můžeme postupně vracet do zaběhnutých kolejí a že je nám umožněno v 9. ročníku festivalu uspořádat alespoň dva projekty. Prvním v pořadí jsou pěvecké kurzy s jejich závěrečným koncertem,“ doplňuje ředitelka Zámku Liteň a Festivalu Jarmily Novotné Ivana Leidlová. Další plánovanou akcí budou fotografické kurzy s názvem „Figura a světlo“ pod vedením renomovaného fotografa Tona Stana.

 

7

 

6

 

1

 

4

 

Foto: Fb Festivalu Jarmily Novotné, Zámek Liteň

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.