úterý, 02 červen 2020 08:00

Iniciativa tří festivalů podpoří tuzemské umělce

Autorka:

Festivaly Concentus Moraviae, Lípa Musica a Svatováclavský hudební festival zareagovaly na situaci spojenou s pandemií vytvořením společné koncertní řady. Iniciativa s názvem „Spojeni hudbou“ má podpořit českou kulturu a tuzemské umělce. Řada, která se prolne mezi všemi festivaly, představí letos na podzim například pěvkyně Martinu Jankovou, Markétu Cukrovou a Hanu Blažíkovou, klavíristku, skladatelku a zpěvačku Beatu Hlavenkovou nebo soubory Collegium 1704 Václava Lukse, Musica Florea Marka Štryncla, Cappella Mariana Vojtěcha Semeráda a další.

 

4

 

Mezinárodní hudební festivaly Lípa Musica, Concentus Moraviae a Svatováclavský hudební festival vytvořily společnou koncertní řadu, která nabídne domácím umělcům možnost uskutečnit na podzim letošního roku malé české festivalové turné. Dramaturgicky výjimečné projekty tak zazní v několika regionech České republiky.

„Naše festivaly spojuje nejen členství v České asociaci festivalů. Protínají se i dramaturgicky a geograficky s ohledem na ukotvení ve specifických příhraničních regionech Čech a Moravy. A v současné době je pojí i „společný nepřítel“, který každému z nich připravil řadu překážek v podobě nemožnosti uspořádat aktuálně naplánované koncerty, zastavení prodejů vstupenek, poklesu příjmů z veřejných i soukromých zdrojů, uzavření státních hranic a globální nejistoty dalšího vývoje. Čelit těmto výzvám individuálně je obtížné, proto jsme si podali pomocnou ruku a rozhodli se připravit unikátní dramaturgický projekt postavený na sdílení know-how pořadatelů a vytváření příležitostí pro tuzemské výkonné umělce,“ uvádějí ve společném prohlášení zástupci jednotlivých festivalů David Dittrich, Martin Prokeš a Igor Františák a dodávají „Pod hlavičkou „Spojeni hudbou“ najdou návštěvníci a příznivci všech našich festivalů kolekci koncertů, které představí českou interpretační špičku, dramaturgicky neotřelé projekty, hudebně-duchovní zastavení i odlehčeně osvěžující pořady či přesah v podobě edukativních doprovodných programů Spojeni hudbou“ tak hledáme pozitivní synergii, která české hudební kultuře pomůže snáze se vyrovnat s negativními dopady aktuální „koronakrize“. Věříme, že z ní vyjdeme posíleni o nové zkušenosti, inspiraci a s nadějí a odhodláním pro budoucnost na vlastních svébytných cestách.“

Na všech zmíněných festivalových pódiích tak letos na podzim zazní například Händelův Mesiáš v podání souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Doplní je kvarteto pěvců Hana Blažíková, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina a Roman Hoza. V projektu Sně se se svými kolegy představí klavíristka, skladatelka a zpěvačka Beata Hlavenková. Anglické renesanční autory představí v programu s názvem Ó světlo zrozené soubor Cappella Mariana s uměleckým vedoucím Vojtěchem Semerádem.

 

6

 

Flétnové sonáty Johanna Sebastiana Bacha a Jiřího Antonína Bendy v podání flétnisty Jana Ostrého a cembalistky Barbary Marie Willi zazní pouze na Concertu Moraviae a Svatováclavském hudebním festivalu. Stejně i projekt Luce eterna – Světlo věčné souboru Musica Florea. Koncert s názvem Ukolébavky sopranistky Hany Blažíkové a flétnistky Jany Semerádové nezařazuje do programu Svatováclavský hudební festival, projekt Sedm posledních slov Vykupitelových na kříži mezzosopranistky Markéty Cukrové a Zemlinského kvarteta pak zazní na festivalu Lípa Musica a Svatováclavském hudebním festivalu.

 

7

 

8

 

9

 

Foto: archiv festivalu Lípa Musica, Fb Cappelly Mariana,  Fb Musicy Florea, Fb M. Cukrové

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.