sobota, 30 květen 2020 11:03

Klášterní hudební slavnosti oživí léto v Jeseníkách

Autor:

Letošní 14. ročník hudebního festivalu Klášterní hudební slavnosti se uskuteční od 1. července do 25. září. V srdci Jeseníků uvede však festival z původně plánovaných patnácti koncertů pouze devět. Vedle harfistky a patronky festivalu Jany Bouškové vystoupí houslisté Pavel Šporcl a Jaroslav Svěcený, kytarista Štěpán Rak, Epoque Quartet a Doležalovo kvarteto nebo klarinetistka Anna Paulová.

 

10

 

Organizátoři dali přednost živým vystoupením, přesto přemýšlejí i o možnosti přenášení koncertů pro své posluchače. „Uvažujeme o online přenosu vybraných koncertů zejména pro ty, kteří se z obavy o své zdraví za námi nevypraví. Nebude to ale zásadní složka programu. Přeci jen chceme zůstat živým festivalem s atmosférou, emocemi a jiskřením mezi jevištěm a hledištěm,“ říká ředitel Roman Janků.

 

100

 

Festival zahájí 1. července v kulisách obnoveného pavilonu Tančírny v Račím údolí v Javorníku soubor Bardolino. V době, kdy je cestování pro většinu veřejnosti omezeno, přenese posluchače pomocí hudby do různých koutů světa. Hostem Doležalova kvarteta bude 3. července hobojistka Michaela Hrabánková. V klášterním kostele Zvěstování Panny Marie zazní v jejich podání díla Josefa Myslivečka. V kulturním domě v Loučné nad Desnou naváže svým vystoupení Epoque Quartet. Ve spojení s kytarami dua Siempre Nuevo zazní 6. července tango, jazz, klasika i filmová hudba. Sólovou kytaru představí na svém recitálu 9. července Štěpán Rak v kostele sv. Michaela v Maršíkově. Patronka festivalu, harfistka Jana Boušková, pak zahraje v klášterním kostele v Šumperku 14. července. Festivalový program dává příležitost i mladým umělcům. V hudební hale Horských lázní Karlova Studánka tak vystoupí 5. srpna klarinetistka Anna Paulová s akordeonistou Jiřím Lukešem. Osvěžením bude 15. srpna open air koncert dechového kvintetu Alinde Quintet na nádvoří zámku Velké Losiny. Recitál houslisty Pavla Šporcla plánuje festival do Kongresového sálu PLL Jeseník na 20. září. Festival zakončí svým vystoupením houslista Jaroslav Svěcený a soubor Cigánski Diabli ve Velkém sále KCC Rapotín.

Organizační tým slavností upozorňuje na současná hygienická opatření, diváci by měli mít s sebou roušky, u vstupů do sálů bude k dispozici dezinfekce rukou a v hledištích bude dodržen platný odstup pro osoby, které nesdílejí společnou domácnost. V důsledku hygienických opatření proto půjde do prodeje podstatně menší počet vstupenek než obvykle.

 

2

 

13

 

1

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.