pátek, 08 květen 2020 10:00

Finalisté soutěže Concertino Praga jsou z Česka a Ruska

Autor:

Na veřejném soutěžním koncertě v pražském Rudolfinu se 12. září publiku i porotě představí čtyři finalisté letošního ročníku Dvořákovy rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga. Jsou jimi dva Češi, patnáctiletý houslista Daniel Matejča a třináctiletý klavírista Jan Schulmeister, a dva zástupci ruské interpretační školy, čtrnáctiletý trumpetista Aleksandr Rublev a stejně starý klavírista Vsevolod Zavidov.

 

10

 

Finalisté zahrají za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Jiřího Rožně v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Společně se čtyřmi dalšími nejlepšími účastníky druhého kola (jimiž jsou saxofonista Márton Bubreg z Rakouska, italský hobojista Carlo Cesaraccio, ruská flétnistka Lukerya Mishneva a klavírista Ivaylo Vassilev z Bulharska) laureáti následně vystoupí na Jihočeském festivalu Concertino Praga – na turné, jehož pět koncertů se uskuteční od 14. do 18. září v Českém Krumlově, Bechyni, Třeboni a Jindřichově Hradci.

 

4

 

O výsledcích druhého kola rozhodla poslední dubnový týden mezinárodní porota v distančním hodnocení soutěžních nahrávek, bez fyzické přítomnosti porotců v Praze. V únoru předtím vybírala porota v prvním kole 25 postupujících z 54 přihlášených účastníků.

 

5

 

Absolutní vítěz soutěže získá možnost natočit vlastní propagační nahrávku v Českém rozhlase. Dalšími cenami jsou stipendia ve výši 5000, 2800 a 1700 eur, která obdrží nositelé cen od Akademie klasické hudby pro své další vzdělávání na interpretačních kurzech, nebo na nákup nového nástroje. Posluchači finálového klání budou mít možnost udělit cenu publika.

 

1

 

Už po druhém kole je jasno o udělení speciálních cen. Cenu Nadace Bohuslava Martinů získal Vsevolod Zavidov; Aleksandr Rublev získal Cenu Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, od stejné nadace získal čestné uznání bulharský klavírista Ivaylo Vassilev. Cena pro nejmladšího českého účastníka 2. kola, kterou věnuje Karel Komárek Family Foundation, byla udělena klarinetistovi Ondřeji Tomanovi.

 

2

 

Concertino Praga, rozhlasová soutěž s půlstoletou tradicí, má od vstupu Akademie klasické hudby do jejího pořádání nový formát. Cílem snížení věkové hranice a spojení dosavadních nástrojových oborů do jediné soutěžní kategorie sólové hry bylo posílit zájem a přinést oživení.

 

Foto: Pixabay, archiv D.  Matejčy, Vadim Shults, Jaroslav Winter, Vlada Krasilnikova

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.