středa, 06 květen 2020 13:29

Český ráj už potřetí s festivalem Hudba z ráje

Autorka:

Třetí ročník festivalu Hudba z ráje Karolíny a Václava Žmolíkových zazní ve skalách, kostelích i na statku v Českém ráji. Vedle rezidenční sopranistky Karolíny Žmolíkové vystoupí harfistka Kateřina Englichová, kytarista Lubomír Brabec nebo houslistka Marie Hasoňová. Festival začíná v sobotu 27. června v Prachovských skalách.

 

4

 

„Navzdory koronaviru a probíhající karanténě pro vás na letošní léto s velkou vervou chystáme další, už 3. ročník festivalu Hudba z ráje,“ říkají Václav a Karolína Žmolíkovi, kteří festival pořádají a připravují. „Pevně věříme, že se festival odehraje v již naplánovaných termínech, a kdyby to náhodou nešlo, naši diváci a fanoušci o žádný z koncertů nepřijdou, budou přesunuty na pozdější letní, případně podzimní termíny. My se nedáme.“

Zahajovací koncert festivalu se koná v sobotu 27. června. Pod věží Mnich v Prachovských skalách oživí letní večer vystoupení Karolíny Žmolíkové a kytaristy Lubomíra Brabce. Na 6. července plánuje festival na Šolcově statku v Sobotce koncert sopranistky Karolíny Žmolíkové, klavíristky Ludmily Juránkové, tenoristy Martina Vydry a houslistky Marie Hasoňové. Písňový recitál bude součástí festivalu Šrámkova Sobotka a umělci, kteří netradičně vystoupí v krojích, také zatančí a zarecitují básně se zamilovanou tématikou. Na stejné místo chystá festival moderovaný večer o chalupách a starých tradicích. Hostem Václava Žmolíka bude 19. července doyenka české etnografie Jana Hrabětová.

 

5

 

11. července se v kostele svatého Jiljí v Mladějově k sopranistce Karolíně Žmolíkové připojí mezzosopranistka Anita Jírovská, kytarista Miroslav Žára a představitel nejmladší pěvecké generace Pavel Šubín. 15. srpna vystoupí v děkanském kostele svaté Máří Magdalény v Sobotce kromě rezidenční umělkyně také sólista Národního divadla Roman Hoza a varhanice Ludmila Juránková. Netradiční koncert při svíčkách chystá festival na 18. července do kostela svatého Jiljí v Markvarticích. Vedle Karolíny Žmolíkové vystoupí Michaela Káčerková tentokrát hrající na cembalo a hobojista Jan Thuri v čistě barokním programu.

 

600

 

Vyvrcholením festivalu Hudba z ráje 2020 bude galakoncert v kostele svatého Jana Křtitele v Újezdu pod troskami. 28. srpna tam společně s Karolínou Žmolíkovou vystoupí herec Igor Bareš, člen souboru Vinohradského divadla v Praze, a harfistka Kateřina Englichová. Večer spojí tvorba Wiliama Shakespeara a hudba, která byla na motivy jeho děl napsána. Ohlédnutím za létem bude poslední plánovaný program festivalu v kostele svatého Václava v Rovensku pod Troskami 25. září. Koncert se bude konat v rámci Svatováclavské pouti a připomene srpnové vystoupení v Sobotce.

 

Foto: Fb Václava a Karolíny Žmolíkových

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.