úterý, 28 duben 2020 12:00

Cappella Mariana vystoupí na Art Parkingu

Autor:

Pražská tržnice je těchto dnech místem konání „drive-in“ multižánrového festivalu Art Parking. Produkce sledují lidé ze zaparkovaného auta. V neděli večer tam účinkuje soubor Cappella Mariana, a to s hodinovým programem středověké hudby inspirovaným svatováclavskou tematikou.

 

2

 

Na programu je hudba Guillauma de Machauta ze 14. století a anonymní moteta, hymny, cantia, lejchy, sekvence, duchovní písně a další dobové formy s latinskými, francouzskými a českými texty. Komorní vokální soubor Cappella Mariana, existující od roku 2008 a vedený Vojtěchem Semerádem, se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, ale také renesanční polyfonie z doby italské, vlámské či anglické renesance i děl raného baroka. V neděli se spolu se Semerádem představí pěvci Hana Blažíková, Tomáš Lajtkep a Jaromír Nosek a instrumentalista Jakub Kydlíček.

Art Parking funguje tak, že si zájemce na webu vybere program a přes internet koupí vstupenku pro jeden osobní automobil, kterou obdrží mailem. Po příjezdu na místo ukáže vstupenku zobrazenou na displeji telefonu. Dostane přijímač s kabelem, který připojí do autorádia nebo zapůjčeného reproduktoru, a zaparkuje na určeném místě. Může si objednat občerstvení, které mu přinesou, a během produkce neopouští auto. Hudební, divadelní, taneční a další vesměs alternativní programy mají v Pražské tržnici běžet tímto způsobem do konce června.

 

3

 

„Sledovat divadlo živě přes internetovou webkameru nebo poslouchat streamovaný koncert je fajn, ale trochu jako líbání přes roušku. Myslíme, že živé umění nutně potřebuje sdílený okamžik tady a teď. Chceme nabídnout lidem, kteří po takovém setkání touží, nevšední zážitek z návštěvy kulturní akce z pohodlí a bezpečí vlastního automobilu,“ osvětlují organizátoři projekt „drive-in“ festivalu. Stejní pořadatelé stojí i za Autokinem na Nákladovém nádraží Žižkov.

 

1

 

Foto: Fb souboru Cappella Mariana, Fb projektu Art Parking

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.