pondělí, 20 duben 2020 16:35

Brněnská Jenůfa dnes na ČT Art

Autorka:

Klíčová opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa v nastudování Národního divadla Brno dnes zazní na ČT Art. Půjde o záznam reprízy inscenace z roku 2015, kterou loni v říjnu v přímém přenosu odvysílala mezinárodní digitální platforma OperaVision. V hlavních rolích vystoupili Pavla Vykopalová, Jaroslav Březina, Szilvia Rálik a Tomáš Juhás. Režii měl Martin Glaser, hudebně operu nastudoval Marko Ivanović.

 

5

 

Režisér a zároveň ředitel NdB Martin Glaser bez zbytečných aktualizací vytvořil zejména v druhém dějství působivou jevištní báseň o lidské odcizenosti. Na jeho inscenaci se podílela řada špičkových umělců, z nichž zde jmenujme alespoň skvělou Pavlu Vykopalovou v roli Jenůfy, maďarskou sopranistku Szilviu Rálik v roli Kostelničky anebo Jaroslava Březinu v roli Laca a Tomáše Juháse v roli Števa. Operu nastudoval a dirigoval Marko Ivanović.

 

2

 

Leoš Janáček Jenůfu napsal na motivy slováckého dramatu Gabriely Preissové a dokončil v roce 1903 po devíti letech kompoziční práce. „Její pastorkyni vázal bych jen černou stuhou dlouhé nemoci, bolesti a nářků mé dcery Olgy a klučiny Vladimíra,“ poznamenal si. Dílo napřed odmítlo Národní divadlo v Praze jako nevhodné k provedení a dočkalo se tak pražské premiéry až po dalších 12 letech s vynucenými retušemi, o jejichž oprávněnosti se vedou dodnes spory. Janáček se pak sice dočkal ještě vydání díla prestižním nakladatelstvím Universal Edition ve Vídni, světové proslulosti pak ale Její pastorkyňa dosáhla až uváděním v anglickém překladu skoro půl století po autorově smrti.

 

0

 

4

 

 

 

Foto a video: Archiv NdB

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.