středa, 15 duben 2020 15:36

Kožená vystoupí ve streamu Hope@Home

Autor:

Houslista Daniel Hope během pandemie, v době sociálního odloučení a vztahů na dálku, denně pořádá ve svém obývacím pokoji komorní koncerty, které je možné sledovat živě ve streamu. Zve do nich mimořádné hosty. Ve čtvrtek vpodvečer jimi budou ve dvacátém dílu cyklu mezzosopranistka Magdalena Kožená, u klavíru její manžel Sir Simon Rattle a spolu s nimi Amihai Grosz, koncertní mistr viol Berlínských filharmoniků a zakládající člen Jeruzalémského kvarteta. V programu Hope@Home zazní v jejich podání hudba Johannesa Brahmse.

 

Koen-Rattle

 

Daniel Hope, britský houslista původem z jižní Afriky, je skvělým sólistou a komorním hráčem, ale čím dál víc i konceptuálním umělcem kombinujícím tradice a experimenty, hudebníkem ochotným pustit se do jakéhokoli dobrodružství. Je propagátorem hudby a moderátorem, pořadatelem a dramaturgem festivalů, autorem knih a scénářů a protagonistou humanitárních a historií inspirovaných projektů. Zasahuje navíc ze světa klasické hudby do mnohem širšího spektra hudebních směrů.

Koncerty z umělcova domova v Berlíně jsou k vidění na koncertním webu televize Arte na adrese https://1url.cz/PzHzm. Stejně tak na Facebooku a kanálu YouTube. Živý kontakt s publikum je umožněn na Twitteru.

 

Hope-Arte

 

Foto: Archiv M.Kožené a D.Hopea, Yui Mok, TV Arte

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.