středa, 08 duben 2020 08:35

Česká centra zprostředkují kulturní akce online

Autorka:

I v době koronaviru, kdy dochází k postupnému rušení všech kulturních a dalších aktivit, přispívají Česká centra k šíření dobrého jména naší země. Svou aktivitu, čítající ročně téměř 2000 akcí ve 25 světových metropolích, přesunula organizace na své sociální sítě. Ke sdílení tam nabízí hudební projekty, českou literaturu i film. Aktuálně také vybízí k aktivní účasti nové zájemce s projekty vhodnými pro zahraniční prezentaci.

 

6

 

Česká centra s pobočkami po celém světě pomáhají prezentovat českou kulturu v zahraničí i v době omezení. Kulturní zážitky a projekty zveřejňují prostřednictvím svých on-line sítí, na Facebooku a Instagramu @ceskacentra, #CzechCultureToTheWorld, #CzechCentres. První vlaštovkou bylo on-line vystoupení Cirku La Putyka s představením Memories of Fools, které organizace sdílela do šestnácti světových metropolí. Rozšiřuje se také spolupráci s Radio Prague International formou on-line projektů na podporu české literatury České knihy, které musíte znát. Česká centra dále spolupracují s festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, sdílí koncerty vážné hudby z Brna a Olomouce a do světa brzy vypustí i další virtuální kulturní projekty. Aktuálně také vybízí k aktivní účasti nové zájemce s projekty vhodnými pro zahraniční prezentaci.

 

4

 

„Velmi nás těší, že čeští umělci takto aktivně a kreativně přistoupili k celé situaci a rozhodně budeme jejich nápady a výstupy v zahraničí on-line cestou  prezentovat do té doby, než se budeme moci opět vrátit k běžné činnosti. Lze dokonce očekávat, že se nám virtuální forma natolik osvědčí, že se stane nedílnou součástí naší činnosti i v budoucnu,“ uvedl generální ředitel Českých center Ondřej Černý.   

 

5

 

Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Jako stěžejní nástroj veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky posilují dobré jméno ČR ve světě. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí, od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů – EUNIC. V současnosti působí v zahraničí celkem 25 poboček na třech kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.

 

8

 

1

 

Foto: Česká centra, Dan Vezentan, Daria Kashcheeva, Savva Dolomanov, Atie Postma

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.