čtvrtek, 02 duben 2020 17:38

Bachovo dílo na Letní škole barokní hudby

Autorka:

18. ročník Letní školy barokní hudby v Holešově se bude od 7. do 16. srpna věnovat dílu Johanna Sebastiana Bacha. Vyvrcholením mezinárodního hudebního setkání bude provedení dvou Bachových kantát. Workshop plánuje mezi lektory přivítat například německého kontratenoristu Andrease Scholla.

 

88

 

Letní škola barokní hudby Holešov představuje typ workshopu zaměřeného na provádění vokálně instrumentálních děl starších slohových období, ve stylu poučené interpretace staré hudby. To vše pod vedením prvotřídních lektorů z celé Evropy. V letošním ročníku přijedou, v případě, že se vše vrátí k obvyklému režimu, například německý kontratenorista Andreas Scholl, izraelská cembalistka Tamar Halperlin, violoncellistka rusko-argentinského původu Anastasia Baraviera, nebo německá hobojistka Luise Haugk. Z domácích lektorů to pak budou například houslista Josef Žák působící dlouhodobě ve Francii, cembalistka Monika Knoblochová, flétnistka Lucie Dušková a další. Kromě sólových lekcí absolvují frekventanti letní školy také přednášky, společné nácviky díla a koncerty.

 

9

 

Podle zakladatele Letní školy, dirigenta Romana Válka, je letošní ročník koncipován jako pocta J. S.  Bachovi. Na programu závěrečných koncertů od 14. do 16. srpna tak zazní Bachova světská kantáta Tönet, ihr Pauken! Erschallet, Trompeten! BWV 214, i její duchovní protipól BWV140 Wachet auf, ruft uns die Stimme. "Chceme studentům a posluchačům přiblížit nejen známé dílo barokního velikána v rovině duchovní, ale ukázat, že Bach byl skutečným mistrem i v oblasti dramatického umění. Kantáta 214 je ukázkou toho, jak by to asi vypadalo, kdyby Bach napsal nějakou operu," dodává Válek.

Zpěváci a instrumentalisté, kteří již mají zkušenosti s interpretací staré hudby, ale i noví zájemci se mohou hlásit na Letní školu až do 1. června. Plánované koncerty se budou konat na zámku v Holešově, v kostele svatého Petra a Pavla v Kelči na Vsetínsku a ve skleníku Květné zahrady v Kroměříži, kde zazní Bachovy kantáty.

 

1

 

-------

Letní školu barokní hudby založil dirigent Roman Válek v roce 2003.  Účastní se jí především studenti konzervatoří a hudebních vysokých škol. Jako lektoři působí přední čeští i zahraniční umělci, školou jich už prošlo několik desítek. Studentů za 17 let trvání přivítala škola více než tisícovku, řada z nich se poté uplatnila v orchestrech věnujících se staré hudbě. V posledních letech zazněla na závěrečných koncertech díla Pavla Josefa Vejvanovského, Georga Friedricha Händela, Heinricha Schütze a dalších.

 

Foto: Fb Letní školy barokní hudby, Wikipedia

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.