úterý, 24 březen 2020 10:06

Cena Antonína Dvořáka pro Gabrielu Beňačkovou až v prosinci

Autorka:

V novém termínu předá Akademie klasické hudby prestižní Cenu Antonína Dvořáka sopranistce Gabriele Beňačkové. Slavnostní koncert, na kterém oceněná slavná sopranistka také zazpívá a s ní i polský tenorista Piotr Beczała, se uskuteční v pražském Rudolfinu 21. prosince. Program i účinkující zůstávají stejní, s jakými počítal původní termín na konci dubna.

 

1

 

„Rozhodli jsme se předávání odložit z původního termínu na pozdější dobu. V tuto chvíli nikdo neví, jak závažná bude situace plánovaného 21. dubna a nechtěli jsme pro diváky i pro účinkující prodlužovat dobu nejistoty. Navíc nám rychlá reakce umožnila zajistit nový letošní termín se stejným uměleckým obsazením,“ uvedl k odložení ředitel Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Cenu Antonína Dvořáka za rok 2019 si na slavnostním koncertě v Rudolfinu převezme Gabriela Beňačková jako stále aktivní umělkyně. Závěrečnou scénu z Rusalky zazpívá společně s vynikajícím tenoristou Piotrem Beczałou. Opernímu repertoáru bude patřit celá druhá polovina koncertu, ve které mimo jiné připomene polský tenorista árií Un di all´azzurro spazio operu Andrea Chénier, v níž Beňačková zářila jako Maddalena po boku Plácida Dominga. Zachování původního programu znamená i vystoupení laureáta Ceny Antonína Dvořáka za rok 2017, pianisty Ivana Klánského. V jeho podání zazní „Larghetto“ z Koncertu pro klavír a orchestr č. 2 f moll, op. 21 Fryderyka Chopina. Ojedinělým provedením Mozartova Koncertu pro tři klavíry a orchestr F dur, K. 242 pak naváže trio gratulantů a členů sboru Akademie tvořené Davidem Marečkem, Ivo Kahánkem a Janem Simonem. Partnerem sólistů bude Symfonický orchestr hl. města Prahy a dirigent Marco Boemi.

 

2

 

Akademie klasické hudby se držitelům vstupenek na původní termín slavnostního koncertu hluboce omlouvá a věří, že toto rozhodnutí přijmou s pochopením. „Nebylo to snadné rozhodnutí, ale jsme přesvědčeni, že vzhledem k nejasné situaci a nejisté budoucnosti jsme udělali správný krok,“ dodal intendant Akademie klasické hudby Jan Simon, který zároveň potvrdil, že prodané vstupenky zůstávají v platnosti.

 

4

 

-----

Cena Antonína Dvořáka je prestižní ocenění v oblasti klasické hudby. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Akademií klasické hudby je vyhlašována od roku 2009. Ocenění za rok 2019 udělila Rada akademiků Gabriele Beňačkové za její celoživotní péči o odkaz Antonína Dvořáka. Mezi nedávno oceněné patří i Česká filharmonie (za rok 2018), která si cenu převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedy Centru ve Washingtonu nebo klavírista Ivan Klánský (za rok 2017). Laureáti Ceny Antonína Dvořáka získávají skleněnou plastiku violoncella navrženou akademickým architektem Jiřím Pelclem a vyrobenou skláři společnosti Moser.

 

Foto: archiv KlasikyPlus

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.