úterý, 10 březen 2020 08:41

Bludný Holanďan v MET ožije v nové produkci režiséra Girarda

Autorka:

Novou produkci Wagnerova Bludného Holanďana režíruje Kanaďan François Girard, který své kvality prokázal už při uvedení Parsifala v roce 2013. Původně obsazeného sira Bryna Terfela nahradí kvůli zranění ruský basbarytonista Jevgenij Nikitin. Sentu ztvární ve svém „MET debutu“ německá sopranistka Anja Kampe. Orchestr řídí legendární Valerij Gergijev. Pro české diváky je opera připravena v kinech v rámci přenosů z MET už v sobotu 14. března.

 

4

 

Kanadský režisér François Girard režíroval v MET už Parsifala a v přípravě má teď inscenaci opery Lohengrin. V hlavní roli Holanďana se představí ruský basbarytonista Jevgenij Nikitin. Nahradí původně obsazeného sira Bryna Terfela, kterého ochromilo zranění a následný chirurgický zákrok kotníku. Německá sopranistka Anja Kampe zazpívá ve svém debutu v MET oddanou Sentu, jejíž láska je to jediné, co může Holanďana zachránit. Její posedlost podobiznou záhadného mořeplavce reflektuje i scénografické pojetí, v němž se celá scéna Met promění v obří olejomalbu. Franz-Josef Selig ztvární roli Sentina otce Dalanda, Sergej Skorochodov bude zpívat myslivce Erika, David Portillo Kormidelníka a Mihoko Fujimura se představí v roli Sentiny chůvy Mary. Orchestr povede dirigent Valerij Gergijev. Inscenace vznikla v koprodukci s Operou Québec a Nizozemskou národní operou v Amsterdamu.

 

3

 

Bludný Holanďan je příkladem raného Wagnerova hudebního dramatu a je mimořádnou kombinací operního lyricismu, dramatického vhledu a velkolepých efektů. Operu začal Wagner psát v roce 1840. Inspirací mu byla vlastní bouřlivá plavba do Rigy i povídka Heinricha Heineho. Libreto dokončil o rok později, hudbu napsal během léta a svou práci zakončil napsáním slavné předehry. Původně zamýšlený tvar jednoho jediného dějství sám Wagner po čase rozdělil do třech částí, nicméně čas od času se inscenátoři k jednoaktovému pojetí příběhu vracejí – a to je i případ Girardova zpracování pro newyorskou Metropolitní operu.

 

 

Foto: Archiv Aerofilms a MET

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.