pátek, 06 březen 2020 10:00

Leila Josefowicz v prémiové řadě SOČR

Autorka:

„Vedle tradičního repertoáru se houslistka často a ráda věnuje současné hudbě.“

„Bergův Houslový koncert je mimořádně působivé dílo, kombinující dodekafonii s tonalitou i s Bachovým odkazem.“

„V dalším koncertu prémiové řady představí orchestr unikátní propojení živé hudby a filmu.

 

1

 

Jedna z hlavních hvězd sezony rozhlasových symfoniků, americká houslistka Leila Josefowicz, vystoupí po boku orchestru pod vedením Alexandera Liebreicha. Houslový koncert Albana Berga provede hned třikrát, z toho jednou v prémiové řadě SOČRu. Následující koncert této řady představí pak ve Foru Karlín projekt Symphonic Cinema, propojující neobvyklou formou film s živou hudbou.

Leila Josefowicz patří k nejvýraznějším houslistům své generace. Pochází z Kanady, vyrůstala v Kalifornii, studovala ve Philadelphii. Debut v newyorské Carnegie Hall měla v roce 1994, od té doby cestuje po světě. Vedle tradičního repertoáru se často a ráda věnuje současné hudbě. V premiérách představila díla, která pro ni napsali John Adams, Esa-Pekka Salonen, Colin Matthews, Steven Mackey, Oliver Knussen, Thomas Adès, Luca Francesconi nebo Bernd Alois Zimmermann… V Praze není poprvé, na začátku tisíciletí tam provedla právě Adamsův Houslový koncert.

 

2

 

Nyní vystoupí se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v pondělí v rámci abonentního koncertu a generální zkoušky na něj a o den později ještě v prémiové řadě tělesa. Ve Dvořákově síni Rudolfina provede houslový koncert Albana Berga s podtitulem „Památce anděla“. Rakouský skladatel ho napsal v roce 1935 na paměť předčasně zesnulé Manon Gropiusové, dcery Almy Mahlerové a architekta Waltera Gropiuse. Vzniklo mimořádně působivé dílo, kombinující dodekafonii s tonalitou i s Bachovým odkazem, včetně citace jeho chorálu Es ist genug. Koncert, který měl posmrtnou premiéru v Palau de la Música v Barceloně, zůstává jeho nejčastěji hraným dílem.

Pod taktovkou šéfdirigenta Alexandra Liebreicha zazní dále předehra k opeře Viktora Ullmanna Rozbitý džbán, k dílu, které komponoval na vlastní libreto podle Heinricha Kleista a které dopsal těsně před deportací do Terezína. Program uzavře První symfonie Johannesa Brahmse. Veřejná generální zkouška začíná 9. března v půl desáté, koncerty se konají v pondělí a v úterý vždy od půl osmé.

 

5

 

Unikátní propojení živé hudby a filmu představí SOČR potom ve čtvrtek 19. března ve Foru Karlín v rámci svého dalšího koncertu prémiové řady. V „symfonickém kině“ se hudebníci a dirigent Marek Šedivý nepřizpůsobí obrazu, ale právě naopak: film bude neustále synchronizován podle aktuálního tempa orchestru. Rozhlasoví symfonikové koncertně provedou dva slavné balety – Dafnise a Chloé od Maurice Ravela a Ptáka Ohniváka od Igora Stravinského. Hudbu doprovodí velkoformátová projekce nově vytvořených tanečních filmů holandského režiséra Lucase van Woerkuma.

 

4

 

 

3

 

Foto: SOČR

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.