pátek, 14 únor 2020 08:37

Ceny Jantar zveřejnily 48 nominací v šestnácti kategoriích

Autorka:

Za měsíc poznáme vítěze třetího ročníku Moravskoslezských kulturních Cen Jantar za rok 2019. Galavečer se koná v neděli 15. března ve vítkovické aule Gong. V šestnácti kategoriích odborné poroty nominovaly celkem 48 umělců nebo uměleckých seskupení. Za artificiální hudbu to jsou klavíristé Ivo Kahánek a Jan Bartoš, houslistka Hana Kotková a hudební tělesa Benda Quartet, Camerata Janáček a Ostravská banda. Klasickou hudbu bude reprezentovat i opera. Nominováni jsou Kateřina Kněžíková, Jana Sibera a Doubravka Součková a mezi muži Jorge Garza, Luciano Mastro a Jiří Přibyl.

 

11

 

Ceny Jantar jsou platformou pro profesní a společenské ocenění umělců a uměleckých souborů, tvořících nebo pocházejících z území Moravskoslezského kraje. Kromě artificiální hudby se udělují ještě za literaturu, výtvarné umění, populární hudbu, činoherní divadlo, muzikál, operu a balet. Cenu za celoživotní přínos získají dvě osobnosti, jejich jména zazní také až v průběhu galavečera.

Klavírista Jan Bartoš je nominován za brilantní interpretaci děl Sergeje Prokofjeva a Ludwiga van Beethovena, která v Ostravě přednesl ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Klavírista Ivo Kahánek je nominován za interpretaci děl Viktora Kalabise, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Vedle toho vydal v roce 2019 tři samostatné nahrávky. Zejména dvořákovské album vyvolalo enormní pozornost a mimořádně pozitivní ohlasy v českém i zahraničním tisku. Houslistku Hanu Kotkovou porota nominovala za objevnou a progresivní uměleckou činnost, která se projevila zejména na festivalu Ostravské dny 2019. Kotková je navíc nominována ještě za brilantní erudici a vzácnou pohotovost, s níž se zhostila nastudování nových kompozic současných autorů.

 

2

 

Komorní orchestr Camerata Janáček porota nominovala za sérii znamenitých koncertů ve spolupráci s houslistou Jiřím Vodičkou a harfenistkou Janou Bouškovou. Porota přihlédla i k výbornému provedení a nastudování kompozice ostravského skladatele Jana Grossmanna. Soubor Benda Quartet porota nominovala za vynikající spolupráci s předním českým hobojistou Vilémem Veverkou a řadu dalších dramaturgicky objevných koncertů. Ostravská banda získala nominaci za mimořádně citlivé a zodpovědné nastudování celé řady skladeb soudobého světového repertoáru, který reflektuje aktuální dění a zrcadlí současnou kulturu. Orchestr působí s mezinárodním obsazením a profiluje se širokým žánrovým záběrem.

 

3

 

V kategoriích opera pro muže i ženy posuzovala odborná porota výkony v pěti inscenacích Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a ve třech inscenacích Slezského divadla v Opavě, které měly premiéru v roce 2019. Porota nakonec vyzvedla to, že inscenace Julietty Bohuslava Martinů v Ostravě stojí na mimořádných a kvalitativně vyrovnaných alternacích dvou hlavních rolí. Proto vybrala oba představitele hlavní mužské i ženské role. Nominováni tak jsou Jorge Garza a Luciano Mastro za roli Michela a Kateřina Kněžíková a Doubravka Součková za roli Julietty. Nominaci doplňuje Jiří Přibyl za roli Kašpara v opavské inscenaci Weberovy opery Čarostřelec a Jana Sibera za postavu Violetty v La traviatě.

 

1

 

8

 

Foto: Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.