čtvrtek, 04 říjen 2018 13:52

Začíná Expozice nové hudby

Autor:

„Italský aristokrat se posadil, nechal rozplynout mysl i čas a předzpívával svá díla zapisovačům.“

„Koncert je koncipován tak, aby evokoval ono někdy nutné zastavení.“

„Snažíme se o zařazování českých skladeb do repertoáru vynikajících těles.“

 

4262804717857091915262767069042442913185792n

 

Tradiční akce Filharmonie Brno začíná už příští týden. Motto letošního 31. ročníku je: Když nestíháš, zpomal. Podzimní část Expozice nové hudby připravila pro posluchače čtyři akce, každou jinou a jinde.

První večer ponese název Mimo čas a prostor. Světoznámá sopranistka Lore Lixenberg poprvé přednese kompletní cyklus mysteriózních Písní kozoroha Giacinta Scelsiho. Jedná se o zvláštní skladby mnohdy kroužící kolem jediného tónu. „Italský aristokrat a skladatel komponoval velmi osobitým způsobem. Posadil se, nechal rozplynout mysl i čas a předzpívával svá díla zapisovačům. Jeho skladby tak jakoby přicházely z jiného světa, kde naplatí zákony dnešní uspěchané doby,“ uvedl dramaturg festivalu Viktor Pantůček. Koncert se koná 11. října ve Vile Stiassni.

 

lorep1

 

O dva dny později se festivalové dění přenese do Besedního domu, kde vystoupí španělský soubor Plural Ensemble specializující se na provádění soudobé hudby. „Našim záměrem není pouhé představení špičkových hráčů a unikátních kompozic domácím publiku, ale také snaha o zařazování českých skladeb do repertoáru těchto vynikajících těles. Na koncertně tak zazní například světová premiéra kompozice brněnského skladatele Ivo Medka a španělského skladatele Fabiána Panisella,“ doplňnuje Pantůček. Koncert je koncipován tak, aby opět jiným způsobem evokoval ono někdy nutné zastavení, zpomalení.

 

pluralensemble2

 

Každý rok je záměrem festivalu dát prostor i místním interpretům. V kapli bývalé káznice na Cejlu se tak představí Brno Conterporary Orchestra. Večer s názvem Dům strach spojí básně nespravedlivě odsouzeného Jana Zahradníčka s hudbou nemocného a předčasně zesnulého italského skladatele Fausta Romitelliho. Dvě různé cesty od amoku a utrpení k naději a zmrtvýchvstání, to vše v mimořádném prostředí.

Festival zakončí 30. října slavnostní otevření Vašulka Kitchen Brno, výstavního a výzkumného centra. Plnohodnotně vybavený prostor je zasvěcen experimentálnímu výzkumu elektronických médií.

Foto: Expozice nového hudby

 

469761533050672195600x400

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.