neděle, 30 září 2018 18:22

SIGNAL na Strunách podzimu

Autorka:

„Katta se zaměřuje na hudbu mimo vžité představy o varhanních koncertech.“

„Zvukovou krajinu vytvoří výhradně ze zvukových možností klasických varhan.“

„Organik propojí oltář s varhanami pomocí zrcadlové stěny a světelného kyvadla.“

 

katta-TomNosil4

 

Dva významné podzimní festivaly připravily společný projekt ORGANIK. Půjde o hudebně-vizuální představení na pomezí koncertu a světelné instalace. Dějištěm se stane pražský kostel U Salvátora. Organik se bude opakovat vždy čtyřikrát každý večer od 11. do 13. října.

Hudební složku pro instalaci Organik vytvoří živě na chrámových varhanách kostela U Salvátora varhanice Katta. Půjde o zvukovou krajinu, jejíž sugestivní zvuk pochází výhradně ze zvukových možností klasických varhan. Diváci budou nejspíš na pochybách, jestli slyší ještě zvuky varhan, nebo se jedná o syntezátor. „Projekt Organik je však unikátní právě tím, že všechny zvukové efekty vznikají analogově pomocí mechanické traktury a rejstříků varhan,“ říká Katta před premiérou Organiku.

 

Bez-nzvu

 

Katta se zaměřuje na hudbu mimo vžité představy o varhanních koncertech a ukazuje, jak moderně může tento klasický majestátní nástroj znít v 21. století. Osobitá umělkyně komponuje vlastní skladby, v nichž často využívá svůj hlas. Spolupracovala s extravagantním americkým varhaníkem Cameronem Carpenterem, britským houslistou Danielem Hopem nebo Davidem Kollerem. Jako varhanice a cembalistka koncertovala také s předními orchestry, k jakým patří například Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Zurich Chamber Orchestra, Anima Eterna a další.

Světelnou složku projektu Organik vytvoří mladá kreativní skupina BLOK_4. V minulém ročníku zaujala instalací Hladina. V rámci projektu Organik propojí oltář, ke kterému budou diváci sedět čelem, s varhanami za jejich zády, a to pomocí zrcadlové stěny a světelného kyvadla.

 

OrganikautorBLOK4

 

Organik bude součástí doprovodného programu SIGNAL festivalu po tři večery - 11., 12. a 13. října proběhnou vždy čtyři zhruba půlhodinová představení. První z nich začíná v 19:00, další v každou celou hodinu.

 

Bez-nzvu1

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.