středa, 25 prosinec 2019 12:13

Novoroční Vídeňská filharmonie

Autorka:

Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků v sobě spojí ve středu 1. ledna 2020 jako každý rok mnohá nej. Jeden z nejlepších světových orchestrů zahraje v jednom z nejkrásnějších a akusticky nejlepších sálů světa, ve Zlatém sále spolku Musikverein, pod vedením jednoho z nejlepších dirigentů. Letos bude těleso řídit Andris Nelsons, lotyšský šéf Bostonského symfonického orchestru a Orchestru lipského Gewandhausu. 

 

23

 

Nelsons naváže na předešlá novoroční vystoupení dirigentů Marisse Jansonse, Gustavo Dudamela, Riccarda Mutiho a Christiana Thielemanna z posledních let. Tradiční koncert přinese devět premiér a bude samozřejmě ve znamení jubilejního roku Ludwiga van Beethovena, který ve Vídni žil 35 let. V první den roku 2020 tak poprvé zazní šestice jeho klavírních skladeb a tanců. Novoroční premiéra čeká hned tři skladby od vídeňského rodáka Carla Michaela Ziehrera a Josefa Strauße, druhého syna Johanna Strauße, a v programu jsou dále i tři polky Eduarda Strauße a Johanna Strausse Jr., Franze von Suppé, Josefa Hellmesbergera mladšího a Hanse Christiana Lumbyeho

 

22

 

Divácky mimořádně atraktivní koncert, který naživo uvidí jen pár šťastlivců úspěšných v loterii a nejváženějších zvaných hostů, pro ty ostatní přenáší televize i rozhlas do 90 zemí světa. U nás tradičně koncert vysílá Česká televize i Český rozhlas, a to od čtvrt na dvanáct dopoledne. Samotný koncert je rozdělen na dvě části a v přestávce mezi nimi nabídne rakouská televize ORF opět hudební dokument. Akci navíc doprovodí i předtočené baletní vystoupení spojené s Beethovenovým výročím. 

 

1

 

Foto: Archiv Wiener Philmarmoniker a Musikverein Wien

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.