neděle, 15 prosinec 2019 08:51

Dvanáctkrát Bohuslav Martinů

Autorka:

Dny Bohuslava Martinů zakončí dva orchestrální koncerty ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a festivalem České doteky hudby. Letošní 25. ročník festivalu připomněl šedesáté výročí úmrtí světoznámého skladatele a představil různorodost tvorby Martinů v orchestrálním i komorním provedení.

 

57

 

V pondělí 16. prosince v půl osmé ve Dvořákově síni Rudolfina zazní od Martinů Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány. Klavíristu Martina Kasíka a tympánistu Tibora Adamského doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem. Program obsahuje také orchestrální Sinfonii “Al Santo Sepolcro” Antonia Vivaldiho a Symfonii č. 3 "Skotskou" Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Závěrečný koncert Dnů Bohuslava Martinů proběhne v úterý 17. prosince od sedmi hodin v pražském Kongresovém centru. Kromě Martinů violoncellového Koncertu č. 2 v podání Václava Petra a Janáčkovy filharmonie zazní pod taktovkou Zsolta Hamara Dvořákovy Cigánské melodie op. 55 s Evou Garajovou a dvě rapsodická díla od Dvořáka a Liszta.

 

56

 

Letošní ročník festivalu pořádaný Nadací Bohuslava Martinů představil díla významného českého skladatele na dvanácti koncertech. Orchestrální díla zazněla v podání Hudby hradní stráže a Policie ČR, SOČRu a Janáčkovy filharmonie. Komorní Martinů zazněl v podání Akademických komorních sólistů, Filharmonického komorního orchestru, Tria Bergerettes, nebo Českého noneta. Jako sólisté vystoupili houslista Josef Špaček, sopranistka Marie Fajtová, klarinetistka Jana Černohouzová, vítězové Soutěže Nadace Bohuslava Martinů 2018 a další.

 

Foto: Archiv Dnů BM

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.