středa, 20 listopad 2019 08:38

Expozice nové hudby bude konfrontovat Brno se světem

Autorka:

Šest různorodých akcí má na programu od čtvrtka do neděle festival Expozice nové hudby. Letošní ročník má podtitul Big Brno. Světová hudba, včetně té z Brna se představí dvě tria, poslechový pořad nebo intermediální projekt využívající živé vstupy z brněnské městské hromadné dopravy. Rozezvučí se také prostory bývalé káznice na Cejlu a v rámci závěrečného koncertu představí festival tři pojmy z hudebního atlasu Brna.

 

0

 

Ve čtvrtek 21. listopadu zahájí festival ISHA Trio. Od sedmi hodin v Besedním domě zařadí skladby Johna Cage, Cathy Berberian, Víta Zouhara a dalších. Ve světové premiéře zazní Prosté motivy a prostoduché písně brněnského autora Petera Grahama. Koncert pokračuje poslechovým pořadem Big Expozice. „V průběhu let, včetně legendárních prvních dvou ročníků v roce 1969 a 70, vznikly na festivalu mnohdy unikátní nahrávky, které bychom chtěli připomenout. Například Alwin Caren hrající na Janáčkův klavír, Gordon Monahan, AMM, Musia Electronica Viva, Nihilist Passion Band, z ranějších období pustíme nahrávky Piňose, Berga a dalších,“ vyjmenoval dramaturg festivalu Viktor Pantůček. Pořad začíná ve 21 hodin v Kavárně Praha vedle Besedního domu.

 

10

 

V pátek naváže koncertem Trio Helix Ondřeje Štochla. Uvede skladby Petera Grahama, Arne Sanderse, Pavla Zemka Nováka, Geralda Resche, Ondřeje Štochla a Alberta Breiera. Autorský projekt proběhne v podání Tomáše Vtípila a Symfonického orchestru Sokola Brno I. v pátek večer. Představí současnou zvukovou podobu Brna prostřednictvím živě snímaných zvuků z brněnské městské hromadné dopravy, v Besedním domě je pak Vtípil namixuje a přenášené zvuky doplní.

 

11

 

V sobotu se festival přenese do Káznice na Cejlu s projektem Brno Open. „Než se místo stane oficiálním kreativním centrem, chceme ho co nejvíce otevřít lidem. Od tří odpoledne rozezvučíme různé prostory káznice, vše s pietou, která tomu náleží, se snahou překlenout zatěžkání toho místa,“ vysvětlil záměr projektu Pantůček. Závěrečný nedělní koncert s názvem Big Atlas představí první tři hudební hesla – fenomény a osobnosti - z brněnského zvukového atlasu. Jak „zní“ Kurt Gödel, matematik a logik, zpracoval německý skladatel Hans W. Koch, vědce Ernsta Macha zhudební duo Billy Roisz & Kovačič aka Dieb13 ve skladbě Watching at the Speed of Sound. Večer v Domě umění uzavře třetí heslo, které hudebně zpracovává mladý indonéský skladatel Gatot Danar Sulistiyanto, a sice „Brněnský šaman“. Jeho tématem budou vzpomínky na snad nejstarší dochovanou loutku na světě starou 27 tisíc let, která se našla při vykopávkách právě v Brně.

 

2

 

Foto: archiv festivalu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.