úterý, 19 listopad 2019 08:33

Metropolitní opera uvádí poprvé Glassovu operu Achnaton

Autorka:

Premiéra zásadního díla soudobého operního repertoáru v nastudování Metropolitní opery proběhne v tuzemských kinech v sobotu 23. listopadu. Operu Achnaton Philipa Glasse představí publiku ve svém debutu dirigentka Karen Kamensek, do MET se také vrací po úspěšně zpracované Glassově opeře Satjágraha režisér Phelim McDermott. Hlavní roli egyptského faraona Achnatona, který chce ve své říši nastolit náboženství jediného boha, ztvární Anthony Roth Costanzo.

 

1

 

Roli faraonovy matky, Královny Teje, zpívá Dísella Lárusdóttir. Premiéru v MET bude mít J’Nai Bridges v roli Achnatonovy nevěsty Nefertiti. Achnaton upoutá svou vizuální podobou, k vrcholným číslům patří umění žonglérů ze souboru Gandini. Inscenace vznikla ve spolupráci LA Opera, Improbable a Anglické národní opery v roce 2017, kde měla premiéru a obdržela cenu Olivier za nejlepší operní inscenaci.

 

2

 

Americký hudební skladatel a klavírista Philip Glass je považovaný za jednoho z nejvlivnějších skladatelů konce 20. století. Je představitelem „minimalismu“, sám sebe však raději charakterizuje jako „tvůrce hudby s opakujícími se strukturami“, které pomohl stylově vyvinout. V českém prostředí zanechala stopu například jeho opera Kráska a zvíře, uváděná v Národním divadle ve spolupráci s Divadlem bratří Formanů.

 

Foto: Aerofilms

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.