čtvrtek, 31 říjen 2019 14:02

Krumlovské podzimní recitály – Svěcený, Oerterová, Filípek…

Autorka:

Klasickou hudbu, jazz i rock představí posluchačům listopadová série komorních koncertů pod názvem Krumlovské podzimní recitály. Každý sobotní podvečer posledního podzimního měsíce vystoupí v synagoze v Českém Krumlově špičkoví domácí i zahraniční umělci, z nichž někteří se na festival po roce vracejí.

 

11

 

První tři koncerty měsíčního festivalu budou patřit klasické hudbě. Zahajovacího koncertu se v sobotu 2. listopadu v sedm hodin ujme houslista Jaroslav Svěcený s klavíristkou Lucií Tóth, oba bezprostředně po návratu ze společných koncertů v Tbilisi. Pianistka od roku 2016 hraje v souboru Konvergence, ve stejném roce se stala členkou komorního tria Helix. Je vyhledávanou komorní hráčkou, spolupracuje s umělci různých oborů a věnuje se i pedagogické činnosti.

 

1

 

Druhou listopadovou neděli se představí houslistka Daniela Oerterová za doprovodu klavíristy Petra Jiříkovského. Zazní Sonáta c moll, op. 30 č. 2 Ludwiga van Beethovena, Sonatina G dur Antonína Dvořáka, čistě klavírní Graceful Ghost Rag Williama Bolcoma, virtuózní skladba Fritze Kreislera Marche miniature viennoise a Scherzo c moll Johannesa Brahmse. Houslistka Daniela Oerterová je členkou Sukova komorního orchestru a Tria Bergerettes; jako členka Škampova kvarteta koncertovala v prestižních světových sálech a vedla mistrovské kurzy v USA a Velké Británii. Klavírista Petr Jiříkovský se kromě sólové kariéry profiluje jako vyhledávaný komorní hráč. Je členem Tria Martinů a spolupracuje především s houslisty Pavlem Šporclem nebo Shlomo Mintzem.

 

2

 

Do třetice vystoupí v klasickém programu v sobotu 16. listopadu mezinárodní duo brněnského violoncellisty Štěpána Filípka a filadelfské klavíristky Katelyn Bouska. Večer s názvem Musical Bridge Brno – Philadelphia mapuje vývoj dvou rozdílných hudebních kultur v průběhu posledních sta let a představí i jednu premiéru. Kromě všeobecně známých děl, od Antonína Dvořáka to bude Klid lesa a Rondo g moll a od Leoše Janáčka Pohádka pro violoncello a klavír, zazní také Variace pro violoncello a klavír op. 9 Jana Václava Hugo Voříška a Sonáta c moll Samuela Barbera. Zajímavostí koncertu bude světová premiéra mladého skladatele Barryho Wana ManjushageRed Spider Lily.

 

3

 

Čtvrtý koncert v sobotu 23. listopadu ovládne jazz, a to projekt Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet, švédského kytaristy Alfa Carlssona a českého trumpetisty Jiřího Kotači. Své kolegy doplňují nejžádanější slovenští jazzmani nejmladší generace – Peter Korman na kontrabas a Kristián Kuruc na bicí nástroje. Kvarteto mísí vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru, což přináší unikátní kombinaci kladoucí důraz na zvukovou pestrost, silné melodie a propojování odlišných hudebních tradic jednotlivých členů kapely. Koncert v Českém Krumlově je součástí tour, na které kapela představí své debutové album.

 

4

 

Závěrečným vystoupením podzimní krumlovské přehlídky bude koncert rockové legendy Michala Pavlíčka. Hudební skladatel, kytarista, zpěvák, producent a textař si pozval na sobotu 30. listopadu kromě formace Tria, v níž vystupuje, také řadu hostů, mezi jinými Romana Dragouna, Ivu Marešovou nebo Milly Honsovou.

 

5

 

Foto: Archiv festivalu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.