středa, 09 říjen 2019 19:24

Přenosy z MET opět v českých kinech, zahájí je Turandot

Autorka:

V sobotu začne 13. sezóna přenosů z Metropolitní opery. Více než dvě desítky českých kin po celé republice nabídnou do května deset inscenací. Tou první bude 12. října poslední opera Giacoma Pucciniho Turandot ve slavném nastudování a pojetí Franca Zeffirelliho. V hlavní roli princezny Turandot se představí americká sopranistka Christine Goerke.

 

0

 

„Monumentální kýčovitá výstřednost“ – i taková označení se pojí se Zeffirelliho inscenací Pucciniho nedokončeného díla Turandot. Nastudování z druhé poloviny osmdesátých let se na prkna Metropolitní opery nepravidelně vrací a diváky oslňuje opulentní výpravou i pestrobarevnými kostýmy. Působivá, až výstřední výprava se nemění, stejně tak sbor, který snad do posledního místečka zaplňuje jeviště, proměnlivé je jen obsazení. V roli kruté princezny Turandot, která svým dává svým nápadníkům neřešitelné hádanky, a když nenajdou odpověď, nechává jim stínat hlavy, se tentokrát představí americká sopranistka Christine Goerke. Na prknech Metropolitní opery se poprvé představila v roce 1995 ve sboru inscenace opery The Ghosts of Versailles Johna Coriglianiho. Po menších rolích se dočkala té hlavní v sezóně 1997/98, kdy ztvárnila roli donny Elvíry v Mozartově Donu Giovannim. V roce 2017 pak zazářila ve Straussově Ženě beze stínu coby barvířova žena a nedávo jako Brünhilda ve Wagnerově cyklu Prsten Nibelungův, který se v Metropolitní opeře uzavřel letos.

 

1

 

Prince Kalafa, který se i přes nešťastný osud předchozích nápadníků pokusí získat srdce kruté princezny, ztvární Jusif Ajvazov, manžel Anny Netrebko. V roli Kalafa se představil už dvakrát, letos to ale bude poprvé v MET. Ústřední dvojici doplní Hibla Gerzmava jako otrokyně Liu a veterán James Morris coby Timur, svržený mongolský král a otec nešťastného Kalafa. Orchestr bude řídit kanadský dirigent a pianista Yannick Nézet-Séguin.

 

2

 

Na Turandot naváže za dva týdny, 26. Října, opera Manon Julese Masseneta. Prvním listopadovým přenosem bude v sobotu 9. 11. Madama Butterfly. Následují 23. listopadu Glassův Achnaton, 11. ledna Bergův Vojcek, 1. února Gerschwinův Porgy a Bess, 29. února Händelova Agrippina, 14. března Wagnerův Bludný Holanďan a 11. dubna Pucciniho Tosca. Závěrečným přenosem této sezóny z Metropolitní opery bude 9. května Donizettiho Marie Stuartovna.

 

 

Foto: Aerofilms

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.