pátek, 27 září 2019 13:00

Závěr září na festivalu Lípa Musica: Akordeon, Dante v hudbě a Špačci ve fraku

Autor:

Do konce září přichystal mezinárodní hudební festival Lípa Musica další tři koncerty. Na pódiu se vystřídají ukrajinský akordeonista Alexander Hrustevich, pěvecké duo Kchun, které připravilo program Purgatio inspirovaný Danteho Božskou komedií, a umělecký garant festivalu, houslista Josef Špaček se svoji rodinou.

 

2

 

Zítra v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě od 19:00 hodin zahraje v rámci svatováclavského koncertu ukrajinský akordeonista Alexander Hrustevich. Ten je jedním z nejlepších hráčů na knoflíkový akordeon (bajan) na světě a vystupuje v zemích celého kontinentu. „Jeho hra je bez nadsázky dechberoucí, dokáže totiž zahrát nejsložitější kompozice určené původně pro housle či klavír s orchestrem, jakými jsou například Čajkovského koncert pro housle a orchestr nebo Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho v transkripci pro bajan takovým způsobem, že zvukový výsledek dokonale imituje nejen sólový nástroj, ale i celý orchestr. Pro tyto mimořádně virtuózní schopnosti Hrusteviche jeho obdivovatelé i kritici nazývají „pan orchestr.“ Tak akordeonistu představuje festival.

Další festivalové českolipské zastavení přinese setkání se známými tvářemi festivalu. Jsou jimi jeho ředitel a zakladatel Martin Prokeš a moderátor Marek Šulc, dohromady tvoří pěvecké duo Kchun, které se stále víc etabluje na české hudební scéně. Jejich program nazvaný Purgatio, tedy očištění, se nechává inspirovat Božskou komedií Dante Alighieriho. Kromě zpěvu tvoří další složky představení mluvené slovo – recitace úryvků Písma i Danteho monumentálního díla, kterého se tentokrát naživo ujme populární herec a hudebník, člen činohry pražského Národního divadla Igor Orozovič. Chybět nebudou ani živě vytvářené sugestivní kresby českolipského malíře Atily Vöröse uváděné do pohybu videoartem Rudolfa Živce. Hudební setkání se středověkou a renesanční inspirací Dantovou Božskou komedií ve zpěvech, mluveným slovem a videoartem, se bude konat tuto neděli v klášterní bazilice Všech svatých v České Lípě od 19:00 hodin.

 

00

 

Příkladnou ukázkou pravé české muzikantské rodiny je ta současného uměleckého garanta festivalu, houslisty Josefa Špačka. Všichni jeho sourozenci ovládají hru na klavír a další nástroje, otec je violoncellistou České filharmonie. Jejich společný koncert se uskuteční v pondělí od 19:00 hodin v teplické Bartholomeus Gallery & Café. Pořadatelé koncertu dodávají: „Setkání s rodinou Špačků bude nejen hudebním svátkem, ale i naplněním, které dokáže zprostředkovat rodina, jako jedna z nejzákladnějších a nejvyšších společenských hodnot zároveň. Koncert bude navíc doprovozen čtením z knihy maminky Evy Špačkové „Špačci ve fraku“.

 

4

 

Festival Lípa Musica pak do 26. října nabídne ještě dalších jedenáct koncertů, o kterých budeme včas informovat.

 

Foto: archiv festivalu

 

 

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.