středa, 21 srpen 2019 10:00

Zítra začínají Ostravské dny, bienále nové a experimentální hudby

Autor:

Festival Ostravské dny rozezní mezi 22. a 31. srpnem unikátní postindustriální prostory moravskoslezské metropole, koncertní sály či katedrálu. „Jsem rád, že můžeme nabídnout rozsáhlé spektrum nové a experimentální hudby, rozkročené přes nespočet způsobů hudebního sdělení ve stylu i přes několik desetiletí v čase,” uvádí zakladatel a klíčová osobnost světové scény nové hudby Petr Kotík. Festival začne zítra na Dole Hlubina, programové bloky The Past a The Coming poskytnou vhledy do historie i současnosti experimentální hudby. Následující páteční a sobotní maratony nabídnou dvě desítky hodin současné hudby.

 

petr-kotk

 

Mezi nejzajímavější a nejpřitažlivější položky programu letošního festivalu bude patřit unikátní projekt Dlouhá noc: 18 hodin - 1080 minut, tedy noční maraton ikonických skladeb převážně 2. poloviny 20. století. Odehraje se v Divadle Jiřího Myrona v noci z pátku 23. srpna na sobotu 24. srpna. „Akci zahájí v prostoru mezi divadlem a katedrálou skladba významného německého skladatele Dietera Schnebela Harley Davidson, s devíti jezdci na ikonických motocyklech a hudebním doprovodem. Závěr Dlouhé noci se koná opět pod širým nebem, na břehu řeky Ostravice, kde zazní skladba Super-Ostrawitza Theo Finkela, studenta kompozice z konzervatoře Trinity Laban v Londýně,“ doplňují pořadatelé.

 

7

 

V sobotu odpoledne naváže na maraton Minimaraton elektronické hudby, připravený kurátorem Petrem Vrbou pro prostory Dolu Michal. Během sedmi koncertů nabídne širokou škálu tvůrčích přístupů k elektronickým prostředkům, tak jak s nimi pracují například abstraktní vokalistka Agnes Hvizdalek, skladatelka a manipulátorka kazetových pásků Angélica Castelló, zvukový umělec Jonáš Gruska, nebo na hranicích performance a body artu s improvizací a noisem tvořící Joke Lanz.

Nedělní koncert v Trojhalí Karolina je určen velkému orchestru se sólisty. Jeho program bude nabitý skladbami pro 85 hudebníků i virtuózními sólovými výkony. Zazní hudba vídeňského autora Bernharda Langa, americko-izraelské profesorky Harvardské univerzity Chayi Czernowin (poprvé na Ostravských dnech), mikrotonální hudba kanadského skladatele Marca Sabata z Berlína, i dvě světové premiéry pražských skladatelů - Koncert pro lesní roh Petra Cíglera a Klavírní koncert Michala Rataje (obě skladby s doprovodem velkého orchestru). Orchestr ONO / Ostrava New Orchestra budou dirigovat Johannes Kalitzke, Bruno Ferrandis a Petr Kotík. Jako sólisté se představí violoncellistka Séverine Ballon z Paříže ve skladbě Chayi Czernowin a klavírista z Gentu Daan Vandewalle. Hornové sólo skladby Petra Cíglera zahraje Ondřej Vrabec a kompozici Bernharda Langa pro velký orchestr a basklarinet bude hrát londýnský virtuóz Gareth L. Davis. Oběma interpretům autoři tyto skladby dedikovali.

 

ONO

 

V Trojhalí Karolina zazní v pondělí 26. srpna tradičně skladby mladých rezidentů Ostravských dnů s hudbou stěžejních skladatelů naší doby. Půjde o první samostatný program orchestru, spjatého dlouhodobě s Ostravou, novou hudbou a jeho zakladatelem Petrem Kotíkem – Ostravskou bandou.

 

ostravsk-banda

 

V katedrále Božského Spasitele zazní příští úterý ve dvou programových blocích namátkou skladby Györgye Ligetiho, Petera Grahama, Klause Langa či česká premiéra Symphonie – "Monotone-Silence” Yvese Kleina, jednoho z prvních konceptuálních umělců. Ve středu dvakrát ožijí prostory Dolu Hlubina - z Vídně přijede poprvé Studio Dan s uměleckým vedoucím Danielem Rieglerem, poté se pod titulem Piano Piano Kudu představí hudba Frederica Rzewského, Alvina Currana, Petra Kotíka a Petra Bakly. S Ostravskou bandou vystoupí klavíristé Frederic Rzewski, Daan Vandewalle a Miroslav Beinhauer a na závěr večera zazní nová skladba pro jemenský šofar z rohu antilopy kudu a elektroniku v podání autora Alvina Currana.

Čtvrtek v Dolu Hlubina bude patřit renomovanému ansámblu Quatuor Bozzini z kanadského Montréalu a páteční večer v Trojhalí Karolina s hudbou rezidentů Ostravských dnů i již známých autorů Frederica Rzewského, Petra Kotíka a Miroslava Srnky bude patřit opět Ostravské bandě.

 

Quatuor-Bozzini

 

„Koncert Poslední výzva v sobotu 31. srpna odpoledne se koná na ostravské Janáčkově konzervatoři, v místě, které poskytuje po dobu třech týdnů konání Institutu a Festivalu Ostravských dnů všem jeho účastníkům pohostinné zázemí. Na programu jsou komorní kompozice rezidentů Institutu, z nichž polovina zazní ve světové premiéře,“ uvádějí pořadatelé a k závěrečnému koncertu festivalu informují: „Závěr celého festivalu bude patřit 31. srpna večer v Trojhalí Karolina Večeru v opeře. Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Petera Rundela, režisér Jiří Nekvasil, scénograf David Bazika a operní diva, sopranistka Claudia Barainsky připravili v obřím prostoru bývalé elektrárny dílo Mortona Feldmana Neither, ve kterém není konvenčně vystavěný dramatický děj a jedinou vystupující „postavou“ je sólová sopranistka. Libretem je několik řádků textu, které na pohlednici napsal Samuel Beckett. V rámci koncertu zazní rovněž světová premiéra orchestrální skladby There Is An Island Above The City pražského solitéra Petra Bakly.“ Ostravské dny probíhají ve spolupráci s Trojhalí Karolina, Národním divadlem moravskoslezským, Janáčkovou konzervatoří v Ostravě, Provozem Hlubina a spolkem Bludný kámen. Pořadatelem festivalu je Ostravské centrum nové hudby.

 

Peter-Rundel

 

4

 

228hlubina

 

2

 

Foto: Archiv festivalu

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.