neděle, 18 srpen 2019 09:15

26. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci v desíti koncertech

Autor:

Podzimní festival duchovní hudby se koná v Olomouci už od roku 1994 a je jednou z nejvýznamnějších akcí na poli duchovní hudby u nás. Letos řadu koncertů zahájí ode dneška za pět týdnů - v neděli 22. září v dómu sv. Václava Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín se sólisty – trumpetistou Jurajem Bartošem, sopranistkou Michaelou Šrůmovou, tenoristy Jaroslavem Březinou a Vítem Šantorou a basistou Pavlem Švingerem. Na programu budou Elegie a Koncert pro trubku a orchestr arménského skladatele Alexandra Grigorjeviče Aruťunjana a oratorium Césara Francka Sedm slov Krista na kříži. Dirigovat bude Jaromír Michael Krygel.

 

3

 

Další neděli zazní v kostele Zvěstování Páně (u kapucínů) duchovní hudba italského baroka. Skladby Pietra Locatelliho, Antonia Vivaldiho a Giovanniho Battisty Pergolesiho přednese slovenský soubor Il Cuore Barocco s pěveckými sólistkami – sopranistkou Hildou Gulyás a mezzosopranistkou Jarmilou Balážovou. Koncert k jubileu arcivévody Rudolfa Jana se uskuteční ve středu 2. října, a to v Arcibiskupském paláci. Klavíristka Jitka Čechová tam přednese Beethovenovu Sonátu pro klavír Les Adieux, op. 81a a poté zazní Beethovenovo Klavírní trio B dur "Arcivévodské", op. 97 v podání Smetanova tria, jehož je Jitka Čechová členkou. Na housle bude hrát Radim Kresta a na violoncello Jan Páleníček.

 

1

 

Arcidiecézní muzeum bude v pátek 4. října místem promítání záznamu Brahmsova Německého requiem, který pořídila Česká televize v roce 2007. Tehdy na koncertu vystoupili Simona Houda Šaturová – soprán, Jiří Sulženko – baryton, Pěvecký sbor Polského rozhlasu Krakov a Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením Stanislava Macury.

 

2

 

Kostel sv. Kateřiny bude v neděli 6. října patřit Českému filharmonickému sboru Brno, sopranistce Janě Meliškové a violoncellistovi Petrovi Nouzovskému. Skladby Bohuslava Matěje Černohorského, Petra Fialy, Johna Tavenera, Henryka Góreckého a Antona Brucknera bude řídit Petr Fiala. Duchovní hudba a postmoderna – to je název dalšího koncertu, který se bude konat ve středu 9. října v chrámu sv. Mořice. Ensemble Inégal se sólisty za světelných efektů Jana Komárka pod vedením Adama Viktory přednesou skladby Salve Regina - hymnus pro smíšený sbor a varhany Arvo Pärta a Requiem pro sóla, sbor, varhany, klavír, celestu a bicí Alfreda Schnittkeho.

 

5

 

Německá altistka Marlene Lichtenberg a naše pěvecká legenda, basista Richard Novák, budou protagonisty galakoncertu v chrámu Panny Marie Sněžné v sobotu 12. října. Orchestr Czech Virtuosi bude řídit Stefan Veselka, který se narodil v Norsku, ale pochází ze slavného hudebního rodu jihomoravských Veselků. Na koncertě zazní duchovní skladby od Jana Dismase Zelenky přes Georga Friedricha Händela až po Antonína Dvořáka.

 

4

 

Předposledním hudebním setkáním festivalu bude koncert hráče na klávesové nástroje Tomáše Flégra a jeho nizozemského hudebního kolegy Jankeese Braaksmy. Koncert s názvem Klávesové nástroje v proměnách staletí se bude konat ve Freskovém sále Komenia ve středu 16. října a druhý den ještě jednou, a to přednostně pro školy.

V neděli 20. října v dómu sv. Václava Podzimní festival duchovní hudby v Olomouci vyvrcholí slavným Requiem Wolfganga Amadea Mozarta, a sice v podání slovenských umělců – sopranistky Lenky Máčikové, altistky Aleny Kropáčkové, tenoristy Martina Gyimesiho a basisty Gustáva Beláčka, Pěveckého sboru Lúčnica a Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu. Festivalovou tečku bude řídit Martin Leginus.

 

7

 

Foto: archiv festivalu PFDH

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.