čtvrtek, 08 srpen 2019 15:37

Závěr MHF Český Krumlov: Durynská filharmonie a operní galakoncert

Autor:

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov jde do svého finále. Zítra v Zámecké jízdárně od 19:30 hodin vystoupí Durynská filharmonie (Thüringen Philharmonie) se sólisty houslistkou Sanghee Cheong z Jižní Koreje a rakouským violoncellistou Stefanem Kropfitschem pod vedením japonského dirigenta Yuki Miyagiho. Sobotní závěrečný galakoncert pak nabídne výběr světových operních árií a scén. Zazpívají je Adriana Kučerová, Štěpánka Pučálková, Richard Troxell a Boris Prýgl za doprovodu PKF – Prague Philharmonia a pod taktovkou Leoše Svárovského.

 

01

 

Předposlední koncert, který je věnován pádu železné opony, se zítra koná v Zámecké jízdárně od 19:30 hodin. Sanghee Cheong a  Stefan Kropfitsch přednesou Dvojkoncert a moll pro housle a violoncello, op. 102 Johannesa Brahmse. Kromě toho večer uvede Smetanova symfonická báseň Vltava a uzavře ho Beethovenova Pátá symfonie, Osudová

 

02

 

Pivovarská zahrada bude v sobotu od 20:30 hodin místem závěrečného galakoncertu s podtitulem To nejlepší ze světové opery. PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským doprovodí pěvce mezinárodního renomé – sopranistku Adrianu Kučerovou ze Slovenska, naši mezzosopranistku Štěpánku Pučálkovou, amerického tenoristu Richarda Troxella a barytonistu Borise Prýgla. Návštěvníci vyslechnou árie a výstupy z oper Wolfganga Amadea Mozarta, Giuseppe Verdiho, Gaetana Donizettiho, Gioacchina Rossiniho, Léo Delibese, Georgese Bizeta, Jacquese Offenbacha, Charlese Gounoda, Ruggera Leoncavalla a Giacoma Pucciniho

 

03

 

BorisPrgl

 

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov letos nabídl 23 koncertů napříč žánry. Hosty festivalu byli například taneční soubor Hartig Ensemble, vokální sextet Take 6, pěvkyně Tereza Mátlová a varhanice Michaela Káčerková, Prague Philharmonia Wind Quintet s hostem Janem Čenským, klavírní trio Bacarisse ze Španělska, Musica Florea se svým uměleckým vedoucím Markem Štrynclem, soubor Barocco sempre giovane, Filharmonie Hradec Králové a Moondance Orchestra, Epoque Quartet a Marek Novotný Jazz Trio, houslista Ivan Ženatý, Allegro Vivo Chamber Orchestra s dirigentem a houslistou Vahidem Khadem-Missaghem, The Naghash Ensemble of Armenia s dirigentem Johnem Hodianem, Severočeská filharmonie Teplice s dirigenty Randallem Craigem Fleischerem a Janem Kučerou, houslista Bohuslav Matoušek s hosty Hirokou Takahashi a Patrikem Sedlářem, mezzosopranistka Edita Randová nebo Baborák Ensemblehornistou Radkem Baborákem a kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou.

 

Edita-randova

 

Lenka-filipov

 

Schola-Benedicta

 

06

 

Foto: MHF Český Krumlov

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.