středa, 07 srpen 2019 13:21

Barokní Kroměříž: Hortus Magicus 2019

Autor:

Festival Hortus Magicus každoročně otevírá své brány pro návštěvníky všech věkových kategorií a mnoha zájmů. Ať už jde o hudební nadšence vyhledávající autentickou interpretaci barokní hudby a barokního divadla, nebo milovníky floristiky, až po početnou návštěvnickou skupinu, a to jsou rodiny s dětmi. Každý si přijde na své. Festival zahájí zítra v 19:00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele koncert souboru Societas Incognitorum a o poslední hudební program se v neděli odpoledne postará známý Czech Ensemble Baroque s frekventanty Letní školy barokní hudby Holešov.

 

000

 

„Přijďte se vrátit do doby jejího zakladatele Karla II. z Lichtenšteina-Kastelkornu, barokního velmože, jemuž vděčíme za položení základních kamenů zámku a Květné zahrady v Kroměříži. Barokní hudba a tanec, divadlo čerpající z původních raně novověkých her i antických bájí, ohňostroj podle původní ikonografie a dobové hry pro děti i dospělé – to vše již neodmyslitelně patří k festivalu Hortus Magicus. Po všechny dny konání festivalu můžete využít nabídky stálého programu Květné zahrady. Projděte si nádherné prostory Libosadu v rámci komentovaných prohlídek, bavte se s celou rodinou při hrách, které budou připraveny ve všech prostorách Květné zahrady a poznejte báji o Kalistó. Využijte jedinečné příležitosti vyzkoušet si historické kostýmy a procházet se v nich zahradou stejně jako naši předkové v časech baroka. Připraveny budou také ukázky aranžování květin pod taktovkou renomovaných floristů,“ zvou na festival pořadatelé.

 

3

 

Ve čtvrtečním zahajovacím koncertu návštěvníci vyslechnou hudbu Pietra Andrey Zianiho, a sice mši Missa del signore Ziani. Prokládaná bude instrumentálními skladbami téhož autora a zazní i hudba Pavla Josefa Vejvanovského. Koncert bude řídit umělecký vedoucí souboru Eduard Tomaštík.

 

1-tvrtek

 

Cembalový koncert Josefa Antonína Štěpána přednese v pátek v 15:00 hodin v Holandské zahradě mladý hráč na klávesové nástroje Martin Smutný„V kroměřížském archivu je uložena také pozůstalost po Josefu Antonínu Štěpánovi (učiteli klavíru dětí císařovny Marie Terezie), z ní jsme pro letošní uvedení v zahradách vybrali Cembalový koncert C dur. Tyto skladby provede Ensemble Damian se sólistou Martinem Smutným pod vedením Tomáše Hanzlíka, který je hudebním dramaturgem festivalu Hortus Magicus a zároveň editorem všech skladeb na festivalu provedených,“ uvádí pořadatelé a zvou na další -  večerní koncert -  od 20:00 hodin do Velkého skleníku: „Letos si připomínáme dvojité výročí Carla Ditterse z Dittersdorfu a rozhodli jsme pro novodobé provedení vokálně instrumentálního monumentu serenaty Il tribunale di Giove z r. 1774, jejíž partitura je dochovaná v Londýně. Serenata vznikla pro oslavu narozenin pruského krále Fridricha II. Velikého (1712-1786) a měla premiéru 24. ledna 1775 v Berlíně. V prologu vystupují alegorické postavy Osud, Čas a Genius Evropy. V samotné jednoaktové serenatě vystupují olympští bohové: Jupiter, Apollo, Minerva, Mars a Štěstěna. Zajímavostí je, že každý božský výstup je komentován sborem, což dává serenatě monumentální oratorní charakter. Jak ale vyplývá z tisku libreta obsahujícího detailní popisy scén, byla provozovaná v divadle scénicky.“

 

3-ptek

 

3-1ptek

 

Triové sonáty od Zianiho, Vejvanovského, Bertaliho a jiných zazní v novodobých premiérách v podání mezinárodně obsazeného souboru z Paříže Ensemble Castelkorn, a to v sobotu od 15:00 hodin v Holandské zahradě. Uměleckým vedoucím souboru je Josef Žák, který pochází z Prahy. „Po studiích hry na housle na Pražské konzervatoři, Hochschule für Musik v Drážďanech a Hudební fakulty AMU v Praze se zaměřil na interpretaci hudby XVII. a XVIII. století, a získal v roce 2015 magisterský titul na Pařížské konzervatoři (CNSM de Paris) v oboru barokní housle. Dnes působí ve francouzských orchestrech proslavených interpretací barokní a klasické hudby (Les Arts Florissants, Les Talens Lyriques, Matheus, Collegium 1704) a pravidelně spolupracuje s významnými osobnostmi tohoto stylu,“ uvádí se v jeho uměleckém životopise.

 

2-sobota

 

Sobotní večer bude věnován premiéře Zianiho opery Elice, která se sice nezachovala v Kroměříži, ale partitura závěrečného baletu Johanna Heinricha Schmelzera se právě v Kroměříži dochovala unikátně. Sólisty budou Hana Holodňáková, Helena Kalambová, Vincent Ignác Novotný, Vojtěch Pačák, Juliana Synková, Jiří Poláček, Martin Ptáček a Rostislav Baláž a hrát bude Ensemble Damian za řízení Tomáše Hanzlíka. Opera začne ve Velkém skleníku ve 20:00 hodin. Po ní dojde na Pstružím rybníku k baroknímu ohňostroji a baletu na vodě. Půjde o soudobý projekt vycházející z dochovaných historických pramenů o barokních ohňostrojích, který čerpá ze spisu „Halonitro-pyroboliae“ od puškaře Josefa Furtenbacha z roku 1627. Českokrumlovští ohňostrůjci představí plody svého několikaletého bádání, průkopnické práce a vývoje vlastních konstrukčních řešení, které současnému divákovi přináší autentický zážitek s kouzlem návratu do časů dávno minulých.

 

2-1-sobota

 

4

 

V neděli ve 14:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie přednese znovu soubor Societas Incognitorum starou hudbu - tentokrát mši Missa Nec non od Antonia Bertaliho. Umělecky povede opět Eduard Tomaštík.

Hudební složka letošního ročníku je téměř výhradně zaměřena na novodobé světové premiéry děl zachovaných v lichtensteinské kroměřížské sbírce s použitím historických nástrojů. Ve středu pozornosti tak logicky stojí dílo Pavla Josefa Vejvanovského. Ten je v očích veřejnosti stále vnímán jako biskupův kapelník a trubač. Jeho dosud neznámé duchovní skladby vznešeného a patetického francouzského stylu na závěrečném koncertu nově provedou Czech Ensemble Baroque a frekventanti Letní školy barokní hudby Holešov pod vedením Romana Válka, a to od 15:30 ve Velkém skleníku.

 

4-1-nedle

 

Foto: Festival Hortus Magicus 

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.