úterý, 06 srpen 2019 12:58

Přední světoví varhaníci v září v Olomouci

Autor:

Katedrála sv. Václava a chrám sv. Mořice v Olomouci budou od 5. do 19. září místy pěti varhanních koncertů. Letošní 51. ročník Mezinárodního varhanního festivalu je v jednom aspektu přelomový. Je to poprvé v historii, kdy se koná i mimo zdi chrámu sv. Mořice. Důvodem je blížící se oprava tamních Englerových varhan. Přestože ještě naplno nezačala, již letos se uskuteční dva koncerty v katedrále sv. Václava. Na festivalu vystoupí český varhaník Pavel Svoboda a čtyři zahraniční umělci.

 

markus-zewski

 

„Já osobně se na toto oživení festivalu moc těším, protože „dómské“ varhany nejsou o nic méně kvalitním nástrojem než varhany Englerovy - a pestrost varhanní hudby bude touto rozmanitostí nástrojů ještě umocněna,“ říká dramaturg festivalu Karel Martínek. Zahajovací koncert nazvaný Varhanní ohňostroj obstará 5. září v chrámu sv. Mořice mladý britský umělec Richard Brasier. Hudbu francouzských romantiků představí 9. září v katedrále sv. Václava Francouz Maurice Clerc a po něm tam  12. září vystoupí Michał Markuszewski z Polska s programem nazvaným Polské varhanní dialogy. Náš Pavel Svoboda uvede společně s Barocco sempre giovane Dialog smyčců a varhan, a to 16. září v chrámu sv. Mořice. Při závěrečném večeru festivalu 19. září na kůr stejného chrámu usedne Ital Giampaolo Di Rosa. Improvizace je často součástí jeho koncertních programů a nejinak tomu bude v Olomouci v rámci vystoupení nazvaného Magické jméno BACH

 

Baroco-sempre

 

„Varhanní festival se stal pro mnoho příznivců stabilní položkou v kalendáři. Pro Olomoučany je naprosto přirozené, že se začátkem školního roku začíná i festival. Navíc jej navštěvuje stále více lidí i ze vzdálenějších koutů naší země. Festival se také těší stabilní podpoře města, kraje a všech partnerů, ale zejména Moravské filharmonie Olomouc. Těší mě, že se díky tomu v současné chvíli nemusí strachovat o svou budoucnost,“ dodává Martínek. Mezinárodní varhanní festival Olomouc je unikátní hudební platformou nejen v České republice,ale obecně na kulturní mapě Evropy. V průběhu půlstoletí existence se festival stal pojmem ve varhanním světě a jeho kvalitu a úroveň dokládá řada špičkových světových varhaníků, kteří v Olomouci účinkovali.

 

01

 

Maurice-clerc

 

Briaser-Richard

 

Pavel-svoboda

 

di-rosa

 

Foto: archiv festivalu

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.